Forrás. |
Mindazonáltal erre az arany középútra először rá kell találni, és aztán rajta is maradni valahogy, ami nem mindig sikerül, mert vannak szörnyű napjaink, amikor elgyengülhetünk, vagy mámorosak, amikor szintén jutalmaznánk magunkat egy szép új könyvvel. Szerintem nagy részünk, akik közel egy évtizede csöppentek bele az online könyves és blogos világba, megtapasztalták azokat az első hedonista éveket, amikor ide nekem az oroszlánt is! módon minden létező akciós könyvre lecsaptunk, amikor mindent birtokolni kellett, és akartuk is birtokolni őket, és amikor nem lehetett lemaradni a hype-olt, új megjelenésekről, és természetesen azokat is bezsákoltuk... hogy utána akár egész mostanáig is olvasatlanul csücsüljenek a polcainkon... (bizony, nekem is vannak ilyenek bőven). Az érdeklődés valahol félúton - sőt, már 1-2 év után - elillant, a vásárlások egy jó részét megbántuk. Ha megmarad is a halvány érdeklődés, akkor bizony meg sem válunk a felhalmozott könyvektől.
Ezekben az években én sem tudtam magam türtőztetni, elég volt gyakran egyetlen ismeretlen ember pozitív értékelése az adott könyvről, hogy rárepüljek, elég volt egy dizájnos borító, vagy egy olyan cím, amire mindenki rávetette magát egyszerre, a megjelenéskor. Ezeket a könyvdagonyákat nem a saját ízlésem vezérelte, és sokszor nyúltam mellé, legyen szó akár csak később érdektelenné váló, akár konkrétan silány, vagy nem a profilomba passzoló könyvekről.
Forrás. |
Azóta szanáltam persze párszor, és leválogattam azokat a köteteket, amiket nem fogok többet olvasni, nem szeretnék a polcomon tudni, vagy már biztosan nem akarom elolvasni, mert annyit változott azóta az érdeklődésem és az ízlésem. De ilyenkor sokszor lyukadtam ki oda, hogy egyszerűbb lett volna meg sem venni. A birtoklás öröme tiszavirág életű volt.
Eladni, elajándékozni nem jelent gondot, amikre rásütöm a 'nem' (nem érdekel, nem kell) bélyeget, azoktól könnyű szívvel válok meg. :) Nem ragaszkodom hozzájuk.
Forrás. |
Könyvet venni jó, de könyvet venni ésszel érdemes. Szerintem jó taktika a listakészítés, vágyakozás, ugyanakkor kivárás. Van, amiről meglátunk valami apró információmorzsát, és azonnal fennakad a receptorainkon, de eltelik 2 hónap, félig elfelejtjük, aztán látunk róla három "meh" véleményt, vagy csak újra elolvassuk a fülszöveget, és rájövünk: igazából tudunk nélküle élni. Amik túlélik az ilyen rostákat, azok előbb-utóbb jöhetnek, és jönni is fognak. ;) A nagyon vágyott könyveknek szerintem ne álljunk ellen - lehet kérni ünnepekre ajándékba is, én szoktak tartalékolni ilyesmire a kívánságlistáról. A hobbink a szívügyünk - na már megint szívezek... ♥ -, és éltetni kell: ehhez hozzátartozik a könyvvásárlás is.
Gyakran elhűlve figyelem azokat, akik ezt túlzásba viszik a molyon... Néhány lelkes ifjonc havi szinten 20-30-40 könyvet is beszerez... Vajon hogy jut ezeknek a végére? Hol tárolja egy idő után? Örömet tud még okozni ez a szintű felvásárlás, az egyes kötetek szintjén, nem csömörlik meg benne, hogy megint egy csomag, megint 18-at felpakolok egy polcra, és már jöhet is a következő? Nekem ez sok lenne, ahogy egy idő után a recizésből is elég volt... Nem kell ott sem mindenre igent mondani.
Forrás. |
A hol tárolja a halmozó a sok könyvét persze nem olyan nagy kérdés, ha még eddig nem volt nagy könyvtára, hát beszabadul az ikeába polcért is. :D Mondjuk nem szólok semmit, mert az előző book tagben fejtegettem épp, hogy 2000 könyvre rúg a könyvtáram - kedves férjem szerint több is lehet, de nagyságrendileg igazam van -, persze ezek nagy része régebbi beszerzés, és mostanság már sokkal tudatosabban, és emberibb léptékkel duzzasztom a könyvtáramat. A könyvhörcsög már a múlté. ;)