Méghozzá kettőt is, szoros egymásutánban. A szerzővel jónéhány évvel ezelőtt ismerkedtem először, a Vágy és vezeklés filmváltozata kapcsán. Szerettem a filmet, és el akartam olvasni a könyvet is utána, de valahol a harmadánál félbemaradt az olvasás, pedig emlékeim szerint élveztem, csak túl soká raktam félre. Vissza fogok térni ahhoz is. Tavaly az On Chesil Beachet olvastam McEwantől, és levett a lábamról az egymást nem is igazán ismerő párocska története.
Most két másik rövidebb regényével folytattam az életművet, az Amszterdammal és a Szombattal.
Amsterdam
Ezt a kötetet nem annyira szerettem, nem lesz maradandó az emléke, bár kétségtelenül érdekes témafelvetések, dilemmák vannak benne, a kivitelezés mégsem tetszett annyira, nem ragadott magával erkölcsi kérdéseivel, és a szereplői sem voltak kifejezetten érdekesek számomra - ez lehet, hogy a foglalkozásukból is adódott, és főleg a zeneszerző részei voltak nekem terhesek, semmit nem értek a zenei komponálás mikéntjéhez, túl részletesnek éreztem ezek leírását.
A sok "kottán" túl persze adott gondolkodni valót elmúlás, barátság, leépülés, eutanázia témakörben, és a vége egyszerre volt komikus és tragikus.
“He knew from long experience that a letter sent in fury merely put a weapon into the hands of your enemy”
10/6
Saturday
A Saturday már sokkal inkább olyan könyv, ami megfog, már csak az elbeszélőhöz való közelség és a kompaktság miatt is. Henry Perowne idegsebész egy napját követjük végig hajnaltól hajnalig, és ebbe az egy napba elég sok élmény fér bele és elég intenzívvé válik, főleg a vége felé.
Idegőrlő magunk kreálta félelmek és valóságos veszélyek váltakoznak. Feszült helyzetek, és aztán mégis a hirtelen visszatérő normalitás. Utóbbi mindig szinte szürreális fénybe helyezi az előbbit.
Közben az egész családot megismerjük, a két gyereket, a feleséget, Perowne demens anyját, nehézfejű apósát. Felesége iránti múlhatatlan szerelme és gyengédsége nagyon megkapó volt.
“What a stroke of luck, that the woman he loves is also his wife.”
Tetszett a professzionális oldalának a bemutatása is. Sebészként megismerhettük azt is, hogy miket csinál, és azt is, hogy hogyan, milyen lelkiállapotban, mire gondol, miben más ilyenkor, mint más szituációkban. McEwan a hitelesség kedvéért sok időt töltött egy igazi idegsebésszel, részt vett megfigyelőként számtalan műtéten, és orvosokkal nézette át a könyvet, hogy pontos legyen benne minden.
Kritikai pont 1.: Egy picit azért sok volt nekem a mélyfilozofálás a háborúról, terrorizmusról, a heves vita erről a lányával (ki vitatkozik ilyesmiről egy családi összejövetelen?). Ebből a szempontból nem könnyű könyv.
A "felületesebb", csak pillanatokra felbukkanó témákról való filozofálást jobban szerettem benne: a generációs különbségeket, a szülő-gyerek dinamikát a leválás, különbözőség tükrében, a tárgyaktól való megválást az édesanyja lakásának kiürítése során stb.
Kritikai pont 2.: Kivágtam volna belőle a squash mérkőzés részletezését, rém hosszú és unalmas volt.
Érdekes aspektus az is, milyen apró döntések vezethetnek komolyabb, veszélyesebb élethelyzetekhez, és hogy milyen bizarr véletlenek tolakodhatnak az ember életébe.
A kicsengés pozitív, de őszintén szólva azért elég volt Perowne életéből ennyi. Egy szombat.
És ez talán pont azért van, mert Ian McEwan annyira jó ebben: a lélektani mélységekben, a karakter- és hangulatteremtésben - a karakterek fejében érezhetjük magunkat teljes mértékben. Márpedig a saját kaotikus fejünk és cikázó gondolataink általában kényelmesebbek a másénál.
10/8
A magyar kiadások a két regényből:
El szeretném még olvasni McEwantől:
- Atonement (Vágy és vezeklés)
- Sweet Tooth (Mézesmadzag)
- The Children Act (A gyermektörvény)
- The Daydreamer (A képzelgő)
A Szombat nekem is megvan, vagy két éve, de mivel évente jó ha 15 könyvet olvasok, még nem fért bele. Viszont előre veszem. A vágy és vezeklést én is szerettem, ezért vettem meg a szombatot egy Ulpi akcióban fél áron... Na majd előre veszem ;)
VálaszTörlésSzerintem tetszene neked is, érdemes előre venni. :)
TörlésSzépen írtál róla.:) A Vágy és Vezeklést nagyon szerettem olvasni, csak a címétől ráz ki a hideg, brr. A Szombat régóta érdekel.
VálaszTörlésKöszi! Érdekes módon fogott meg, és élveztem írni is róla.
TörlésA Vágy és vezeklés címe valóban nem a legjobb, én magamban inkább csak az angol címén emlegetem. :)
A Saturdayt biztos el fogom olvasni, kedvet csináltál hozzá, nagyon jól írtál róla.
VálaszTörlésA Vágy és vezeklés nekem nagy kedvencem volt anno, mondhatnám meghatározó olvasmány volt, és akkor el is döntöttem, hogy olvasni fogok még McEwantól, aztán a Daydreamer olvasása után valahogy elmaradt. (pedig azt is szerettem) De most már tudom, mivel folytassam. :)
(jajj, amúgy felnevettem, mert ma találkoztam Apukámmal, és megittunk egy teát munka után, és pont a terrorizmusról meg a háborúkról folytattunk eszmecserét közben :D oké, bár nem családi összejövetelen voltunk :D )
Olvasd, olvasd! :) Remélem tetszeni fog, és örülök, hogy kedvet csináltam. Á, nálam is előfordul ilyesmi, tetszett a szerző stílusa, a könyv, eldöntöm, hogy igen, még olvasok tőle mást is, és aztán tolódik-halasztódik évekig akár.
TörlésNocsak. :D Jó persze, lehet életszerű egy ilyen vita, csak nekem nem jött be annyira.