2024. december 30., hétfő

Olvasmánylista 2024

Forrás.
Itt az év végi listák, és összefoglalók ideje, én pedig szokás szerint hozom az éves olvasmánylistámat, ketté szedve "könyv-könyvekre" és meseolvasásokra. A legtöbb könyvről írtam bejegyzést is, a linkek odavezetnek. A mesékről a Goodreads-en találtok egy-egy rövidebb értékelést. Sajnos a mesekönyvekről szóló tömbösített ajánlókból azóta sem készült el semmi, lehet hogy soha nem is fog, de majd az évösszegzőben kitérek arra, mik voltak a legjobbak. 

102 könyvet olvastam el idén, ami a Goodreads Reading Challenge-en beállított 60-as számot jócskán meghaladja, de sajnos ott teljesen más szám látszik, amióta ugye megszűnt az a lehetőség, hogy bárki vihetett fel könyvadatlapot... Az adatbázisból hiányzó könyvek közül csak néhánynál kértem a "könyvtárosok" segítségét, hogy tegyék fel nekem az adott kötetet. Sajnos emiatt azóta a Goodreadses olvasmánylistám nem teljes. De Keep Calm and Carry On - vezetem még vagy 625 másik helyen is (a férjem szerint). ;D

2024. december 29., vasárnap

Barátnők?

Holly Bourne: Girl Friends 

Holly Bourne könyve magyarul Barátnők voltunk címen jelent meg a Libertine-nél, és a NIOK egyik őszi közös könyve is volt. 

A könyvben Fern és Jessica barátságáról olvashatunk, két idősíkon: tinikorukat is megismerjük, és harmincasként is találkozunk velük, amikor is újra találkoznak, és megpróbálják romjaiból felépíteni régi barátságukat. Csak hát, ugyan minek? Ez a kérdés visszhangzott bennem végig. Sajnos nem kerültem annyira jó viszonyba ezzel a könyvvel, mint szerettem volna. Valahogy álságosnak, "ál-mélynek" éreztem. Álságos abban, hogy megpróbálja nekünk most nagyon jól és alaposan bemutatni, hogy milyen komplex a női barátság, miközben valahogy teljesen tévúton van. Ez a Fern és Jessica közti "viszony" szerintem abszolút toxikus. 

Egy bizonyos szempontból pár dolgot hitelesen tudott megjeleníteni, pl. néhány párkapcsolati dolgot, férfi-nő különbséget, tinikori bizonytalanságokat, szorongásokat.  Az egészet azonban beárnyékolja Fern komoly mentális problémája; ő eleve egy terhelt, csomagokat cipelő valaki, nem csak a szokványos módon szorongó tini. Szerintem egy ennyire labilis lánynak csak rosszat tesz egy olyan lobbanékony barátnő, mint Jessica... Kétségtelenül voltak előnyei is a barátságnak ebből a szempontból, de akár sokkal veszélyesebb is lehetett volna, amire kifut. Fern később szerencsére kilábal a lelki gondokból, sőt ő maga is mentális problémák megoldásával kezd foglalkozni. 
Ami rémesen zavart, hogy sajnos bődületesen túl van tolva a tinikori züllés. Pia, drogok, féktelen bulizások, casual party rape, stb. A SURMÓSÁG könyve, ezúttal lányokkal, bwaaaa

Mellesleg, akinek van egy normális felnőtt élete, mégis hogy a viharba' tud beszuszakolni még egy ilyen aktív és időigényes barátság-újraélesztést, mint amit Fern és Jessica csináltak?! Ugyan már. Fern helyében amúgy már csírájában elfojtottam volna a közeledést, mondván, nincs nekem erre szükségem az életemben. De legkésőbb kis SPOILER amikor kokaint hozott a kollégás összejövetelre, wtf? kis SPOILER vége. Ami pedig a nagy múltbéli titkokat illeti, hát nem voltam elájulva, borítékolható volt, Jessica ilyen és kész. Ennek a két féllábúnak totál nincs szüksége egymásra, mert ketten együtt se lesznek kétlábúak sose. 

Jaj de Sally Rooney-s ez a
borító... xD
Én magam több ilyen jellegű (de nem pont ilyen) toxikus barátságot is leszereltem már életemben, és egyiket se bánom. Igaz, pasielszedés nem volt egyikben sem, de ha valamelyik egykori "barátnő" a közelembe kerülne, ugyanúgy rövid úton lapátra tenném. 

Szóval nem igazán tudtam együtt rezonálni ezzel a kusza könyvvel, amiben a felnőtt nők igazából csak felnőttnek látszó személyek voltak. A vége is... hát az is minek? Az email elkavarodás is olyan hihetetlen...
Furcsa kapcsolat, felesleges körök, fonákságok. 

Lehet írni a témáról úgy, hogy az nem habos-babos, nem túlírt, mégis bemutatja a női barátságok komplexitását, döccenőit, komoly fordulópontjait, egész életen át húzódó összetett dinamikáját? Igen, és arra pl. ott van Ferrante

Talán ez még mindig a "girl" című könyvek átka lenne? :D Ha még emlékeztek rá, a Gone Girl után a Shining Girls is, és még más "girlös" könyvek is igencsak csalódást okoztak, így aztán kerülni kezdtem ezeket a köteteket. Ezúttal elfeledkeztem erről a kis "szabályomról". :) 

Megjelent egyébként When We Were Friends címen is. 


2024. december 28., szombat

Várólista csökkentés 2025

Éljen éljen, lehet a sutba dobni lassan az idei teljesített / félteljesített / nem-teljesített listákat, és felkészülni a rajtpisztoly dördülésére január elsején, amikor is indul az újabb Várólista csökkentés, és a friss ropogós új listáinkról lehet majd válogatni! 
Immáron 15 éve csökkentjük a várólistát Lobo szervezésében, külföldi mintára. *fanfárok*

Figyelem! 31-én éjfélig még jelentkezhettek! 

Mint minden évben, idén is nagyon vártam már a kihívást, mégis úgy szaladtak el a napok decemberben is, hogy meg is lepődtem, máris lehet jelentkezni? Még sehol sem voltam a listám véglegesre pofozásával addig, és csak  mostanra jutottam el a kupacolásig is végül, de természetesen még így is bőven időben vagyok. 

Nagyon szeretem ezt a kihívást, mert elég szabad teret ad a válogatáshoz, és nincs igazán sok megkötés azért. Ha pedig mégsem sikerül a teljesítés, akkor sem kell csüggedni, tét nincs, és ha már egy vagy két régóta várakozó címet elolvastunk a listáról, már nyertünk. :) 

A szabályok változatlanok, a virtuális vagy valós várólistánkról kell kiválasztani 12 (+ legfeljebb 12 alternatív) címet, amik már legalább egy éve várnak olvasásra (tehát 2024-as megjelenések nem játszanak!), és ezeket kell elolvasni 2025-ben. Nem kell sorrend alapján haladni, nem kell havonta teljeseteni legalább egy könyvet, mindenki a saját tempójában haladhat, és az alaplista bármely elemének helyére be lehet tenni a cserepadról egy másikat. A 12+12 tehát szabadon variálható, de a végére jöjjön ki 12 elolvasott könyv a listáról. 

Kölcsönkönyvek, könyvtári könyvek, hangoskönyvek ugyanúgy jöhetnek, mint a ténylegesen otthon porosodók. ;)

Az újraolvasás nem ér (kivéve ha más nyelven van, lásd szabályzat!), és a listát előre el kell készíteni, a jelentkezési határidő pedig 2024.12.31. éjfél!
Ezek a főbb tudnivalók, de azért mindenképpen




Hajrá mindenkinek, várólista csökkentésre fel, fogyjanak az otthoni olvasatlanok! 

Íme, az én 2025-ös vcs-listám:

Az alap 12-es lista:

- Bonnie Garmus: Lessons in Chemistry (01.17.) 
- Linn Skåber: A szívem egy bezárt bódé (01.09.) 
- Linn Skåber: A szél most a legigazabb (elkezdve)
- Elena Ferrante: Tékozló szeretet
- Elena Ferrante: Véletlen találatok
- Gabriel García Márquez: Száz év magány
- Szabó Magda: Disznótor
- Csernus Imre: Én és te
- Bergsveinn Birgisson: Válasz Helga levelére
- Gerald Durrell: A véznaujjú maki meg én 
- Sólyom Anna: Macskabár
- Molnár T. Eszter: Hidegkút

Az alaplista... 

Az alternatív lista:

- Georges Simenon: Maigret osztálytársa
- Georges Simenon: Maigret és a törpe
- Georges Simenon: Maigret és a padon üldögélő ember
- Georges Simenon: Maigret és a fantom
- Georges Simenon: Ködös kikötő
- Mark Seal: Vadvirág
- Sarah Addison Allen: The Peach Keeper
- Tracy Chevalier: Burning Bright
- Sophie Kinsella: The Undomestic Goddess
- Katherine Neville: The Eight
- Jodi Picoult: Sing You Home
- Vekerdy Tamás: Jól szeretni

...és az alternatív lista.

Két könyv nem szerepel a képen ezúttal, mert az egyik csak hangoskönyv formában van meg, a másikat pedig momentán nem találom, de biztosan megvan valahol. :D 

Most már lassan hagyomány hogy az előző listáról csak 2 olvasatlant hozok át a következőre, mert nem akarom úgy érezni, hogy megint ugyanaz a listám félig-meddig, viszont a tovább hozott köteteket tényleg nagyon szeretném jövőre elolvasni. A mostani "továbbtoltak" a Disznótor és a Maigret és a fantom

Szintén régóta futó hagyomány, hogy Anettal nem csak egész évben biztatjuk, buzdítjuk egymást a kihívás teljesítésére, de közös olvasmányokat is teszünk a listára. Szerencsére most is akadt két közös pont, amiket mindketten szeretnénk elolvasni jövőre: A véznaujjú maki meg én, és A szívem egy bezárt bódé a közös könyveink. 
Jövőre azonban még több közös olvasás is összejöhet, ugyanis Nikkinccsel és - ha csatlakozik - Katával is jelöltünk ki olyan könyveket, amiket el szeretnénk olvasni, akár együtt is, ha úgy alakul, ezek pedig a Száz év magány, Lessons in Chemisrty, és a Macskabár

Szerintem megint elég változatos lett a listám, de rengeteg komfortos, ismerős szerző is helyet kapott: Szabó Magdától, Jodi Picoult-n át, Simenonig. Utóbbitól 5 kötetet is beválogattam, szeretnék megint harapni egy nagyobbat az életműből. :) Ferrantétól is került be két könyv. Van némi pszichológia szokás szerint, és novellás kötetek, és persze egy adag angol nyelvű, régóta várakozó regény, amiket lehetséges, hogy inkább hangosban fogok majd tudni elfogyasztani. A válogatásnál egyébként volt egy olyan szempontom is, hogy minél több, az elmúlt években ajándékba kapott könyvet tegyek a listára, amiket azóta sem olvastam el, hogy nagy örömmel kibontogattam egy-egy ünnepen. 

Saját képek.

A posztban az év során frissíteni fogom a linkeket azokhoz a könyvekhez, amiket már elolvastam, és írtam róluk. Ezen a >listán< is vezetem az olvasásokat.

A korábbi vcs-k összesített eredményei nálam (csak legelőször indultam alternatív lista nélkül):

2011: 2/12 x
2012: 10/24 x
2013: 13/24 ✓
2014: 12/24 ✓
2015: 15/24 ✓
2016: 10/24 x
2017: 8/24 x
2018: 12/24 ✓
2019: 15/24 ✓
2020: 17/24 ✓
2021: 13/24 ✓
2022: 14/24 ✓
2023: 14/24 ✓
2024: 16/24 ✓
2025: 2/24

Csökkentsük a várólistát 2025-ben is!

A résztvevők listája (és a "kész vagyok!" jelentése): >itt<

2024. december 24., kedd

Boldog karácsonyt!


Boldog, nyugalmas, szeretetben eltöltött karácsonyi ünnepeket és kiemelkedő olvasmányélményekkel teli új esztendőt kívánok minden kedves barátomnak, bloggertársamnak, rendszeres és rendszertelen olvasómnak, és a véletlenül idetévedőknek is!


/Képek: pinterest.com/


Kívánom, hogy meg tudjátok tölteni az ünnepet azzal, amit szeretnétek! Legyen sok könyv-alakú csomag is a fa alatt! ♥


2024. december 23., hétfő

Meik Wiking: A hygge otthon

És igen, és igen, és igen! Van ilyen is, hogy egymás után sorban három olvasmány is bekerül az idei top5-be! A hygge otthon, Meik Wikingtől abszolút befutó, és kedvenc is lett. Ami pedig még ennél is jobb, hogy bődületes változtatásokat indított el bennem, és erre igen kevés könyv képes, nonfiction-ök közül meg pláne!

Már olvastam Meik Wikingtől a "sima" Hyggét és Az emlékteremtés művészetét is korábban, és bár a Hygge nekem kicsit női magazinos/listázós volt, Az emlékteremtésben már volt több tartalom. Nagyon kíváncsi voltam, hogy teljesít majd A hygge otthon, hozzájuk képest, és vajon miben lesz más?
Vajon tud-e majd többet mondani annál, mint hogy hogyan tegyük igazán hyggévé az otthonunkat párnákkal, gyertyákkal, és a megvilágítással? Szerencsére tudott. ♥ Bár azt gondolom, talán másnak nem lesz egyértelmű, én mit találtam most meg ebben a könyvben, megpróbálom azért átadni. 

Ez a könyv nem lakberendezésről szól, és dizájnról - bár az is van benne -, hanem életvitelről és boldogságról. hangozzon bár hülyén, de talán az első olyan könyv, ami megragadta és el tudta mondani jól, mi az élet értelme. Nagyon együtt tudtam rezonálni a filozófiájával, és rájöttem, hogy lehet változtatni, és lehet másként tekinteni az otthonunkra, és a térre. Lehet funkciót keresni, és ahhoz igazítani a lakást, meg a bútorokat, nem csak belegózni a meglevő sz*rokat egy-egy szobába. Lehet rosszul vagy jól érezni magam a megvilágítástól. Lehet átrendezni, és próbálgatni, mert nincs kőbe vésve semmi, hogy akkor ez most ide való, és innen nem teszem el 40 évig... Meg lehet próbálni hogy ez milyen, ha inkább ide rakom, vagy másban tárolom stb. És ha nem tetszik, nem kell, hogy úgy maradjon! Lehet kísérletezni, hogyan kényelmesebb, hogy hozhatjuk ki belőle a legtöbbet. Ez másnak biztos kacagnivalóan egyértelmű, de nekem látnom kellett végre leírva, összeszedve, hogy rájöjjek, nagyon be vagyok tokosodva ilyen szempontból, és hogy lehet másként is. 

Nagyon inspiráló volt a könyv, és remekül át tudta adni azt, hogy mi az, amitől jól érezhetjük magunkat otthon, illetve hogyan formálhatjuk olyan hellyé az otthonunkat, amiben kellemesen érezzük magunkat, nem csak biztonságban, de kényelemben is, és ahol funkcionálisan is passzol minden. Ahol van helyed, ami alkalmas a társas együttlétekre, és a MINŐSÉGI (!) egyedüllétre. 

"A saját kis világunkban mi vagyunk az univerzum urai."

Olyannyira megcsapott a változás szele, hogy iszonyú hosszú idő után, de lehet hogy életemben először (?) nyitott lettem a változtatásra az otthonunkban, és nem csak úgy ülni abban, ami van, ahogy van, ahogy mindig is volt. Kényelmetlen az íróasztal, szar és régi az ágy, ki kell cserélni. A tárolós szobában nem csak rendet kell rakni, hanem meg kell formálni, és nem aszerint, hogy milyen bútoraink vannak, hanem hogy MIT akarok ott csinálni, MIRE akarom használni azt a szobát igazából. HOGY akarom benne magam jól és otthonosan érezni? Fel kell újítani a fürdőket, mert tönkre is mentek, és le vannak lakva. Meg kell csinálni a kertet, mert egy elvadult dzsumbuj. Kerítést kell festeni. Szanálni, szanálni, szanálni, lomtalanítani, kidobálni, rendszerezni kell, sokkal kőszívűbben, mint eddig. Ki kell dobálni, ami szemét, át kell rendezni, ami rossz helyen van, amit nem is ott használunk, csak "ott szokott lenni". Kellenek új szekrények is, mert hiába dobálok ki, akkor sincs elég hely rendesen tárolni. Az ilyesféle tevékenységekhez egyébként már egy picit előbb is adott löketet valami más is az év folyamán, de most igazán megjött a lelkesedésem. :)

Kollázs, saját képekből.
Talán mutatja is az elszántságomat, és az elköteleződésemet, és azt, hogy mennyire megcsapott a hygge szele, hogy bár rettenetesen kevés időm van bármire is, a dolgok mozgásba lendültek  már most ősszel. Apránként, de elkezdtem a fiókokat szanálni, átrendezni, máshova csoportosítani a funkcionálisan nem jó helyen levő dolgokat. Kidobálni a szemetet, és a feleslegest. A nyárikonyha ki lett lomtalanítva, takarítva, és átrendezve, és kb 6 kukászsák szemét kiment. A kert félig már kész is, folytatása következik tavasszal. ♥ A fürdőkhöz, festésekhez is van már izzítva minden, és talán februárban indulhatnak ezek a projektek is. Vettem átlátszó nagy tárolódobozokat is. :) 
A krétatáblánkra otthon felírtam, hogy GET SHIT DONE, és bár ez lehet, hogy nem elég szelíd, és passzoló jelszó a hyggéhez, a motivációt hozzá bizony mégis a hyggéből merítettem, és ezért örökre hálás leszek, mert valamit azt hiszem át is kattintott az agyamban! 

Igazán az tenne még boldoggá, ha napokon át intenzíven foglalkozhatnék ezzel, csak ezekkel a dolgokkal, és végre egyszer és egyszerre tehetném élhetővé a házat. De ez lehetetlen, maradnak a lopott órák, félórák, és így sajnos kissé végeláthatatlan, de majd mindig kicsit felütöm Meik Wiking könyvét, hogy erőt merítsek és újabb adag motivációt. ;) 

Ezek a dánok... tudnak valamit! 

"Az introvertált dán könnyen megkülönböztethető az extrovertált dántól. Az előbbi a saját cipőjét nézi, az utóbbi a tiédet." :D 

Sírni tudnék, annyira jólesett és jót tett nekem ez a könyv. Köszönöm Meik Wiking! Még a humorodat is  megszerettem végül. ;) (+Egy külön köszi, hogy mellőzted a saját fotóidat a könyvből! :D) 

U.i.: tudtátok, hogy a Lego a leg godt kifejezésből származik, ami azt jelenti "játssz jól"? Még valami, ami miatt örökké hálásak lehetünk a dánoknak. ;) 

2024. december 19., csütörtök

Novemberi zárás, decemberi tervek

Novemberi szerzemények. Saját kép.
Megint eltelt egy hónap, ami alatt egyáltalán nem sikerül idejutnom írni, pedig a december mindig is tobzódott a posztokban.  Rengeteg írnivaló lenne ilyenkor a különféle összegzésekkel, számvetésekkel, aztán ott a vcs-lista, a tervek, és persze még sorakoznak az elmaradt könyvajánlók, sőt, szaporodnak is, mert néhány könyvet sikerült elolvasni azért (juhúú :D). Remélem még pár befejezett olvasmány esik az utolsó két hétre is az évből.

A november már annyira messzinek tűnik, hogy tán igaz sem volt. 5 új könyvem lett, ezek közül hármat ajándékkártyával vettem, másik kettőt pedig ajándékba kaptam. ♥

Az új bagázs: 

- Nádasdy Ádám: Milyen nyelv az angol? 
- Bartha Dorka: Balaton Offseason
- Brittany Rubiano: Micimackó - Bölcsességek a Százholdas Pagonyból
- Alba Donati: Könyvesbolt Toszkánában
- Kari Nadeau – Sloan Barnett: Az ételallergia legyőzhető

Olvasni nem sikerült annyira sokat, bár 8 befejezett könyv esett a hónapra, ebből 5 mesekönyv volt, és a másik 3 közül is az egyik képeskönyv/gyűjtemény inkább, mint könyv-könyv.

A legjobb kétségkívül A hygge otthon volt, ő az év egyik legjobbja is, de sajnos még mindig nem sikerült róla külön posztban áradoznom. Nagyon igyekszem, hogy legyen róla egy ajánló. Ezt ráadásul szintén a várólista csökkentős könyveim közül olvastam el.

Novemberben 4 bejegyzés született, ebből kettő volt könyvajánló, amik szintén az év kiemelkedő könyveiről íródtak. ♥

Ebbe a szösszenetbe kerül most bele a "mi fér még bele az évbe?" szekció is, de ez inkább csak egy rövid kis vágylista. Nagyon örülnék, ha annyi kis szabadidőm jutna, hogy a következők teljesüljenek: 
Forrás.
- befejezni a megkezdett könyveimet, amik jelenleg: Clare Pooley: How to Age Disgracefully, Popper Péter: Ne menj a romok közé! és a Tesz-vesz a világ . :D 
 posztot írni az imádatos Hygge otthon könyvről ♥
- posztolni a többi, azóta elolvasott könyvről, akár csak röviden is: Bölcsességek a Százholdas Pagonyból, Holly Bourne: Girl Friends, Fehér Klára: Négy nap a paradicsomban, Kate Quinn: The Briar Club
nyugisan átgondolni a jövő évi várólista csökkentős könyvek listáját. Van már lista, régóta, de még mindig pofozgatom, cserélgetek rajta... 
✓ szépen összerendezni a vcs könyveket és lefotózni őket
✓ ...valamint persze posztolni is róluk!
- írni egy kis decemberi zárást is :) 
 meg egy kis karácsonyi üdvözletet :P
✓ na meg kirakni az éves olvasmánylistát is :))  

Nem is álmodok róla, hogy az összegzést magát elkészítsem dec. 31-re, szóval a szokásos január eleji-közepi várható majd. ;)

A többiek novembere: 


2024. november 20., szerda

Szeptember-október + könyvfesztivál

Saját képek.
Ahogy kihaltak a blogról a friss megjelenéseket, könyves filmadaptációkat ajánló posztok, úgy szaporodtak el az időhiányról és tömbösítésről tanúbizonyságot téve az összevont zárások és különféle egyéb zanzák. Sajnos nem volt időm külön írni a könyvfesztiválról sem, és az ősz első fele úgy hussant el (sőt azóta majdnem az egész ősz!), és annyira tele volt IRL mindenféle egyéb dologgal, hogy természetesen teljesen az utolsó utáni helyre csúszott bármiféle könyves beszámoló.

De azért hozok egy kis összevont zárást az ősz első feléről is, hiába múlt el már teljesen lehetetlen módon november KÖZEPE is!!! :O 

2024. november 13., szerda

Andrea Maria Schenkel: Macska és kölyke

Nem is akartam elhinni, amikor a Száll a kakukk után ezt a kötetet olvasva ismét megszállt az a kis piszkáló érzés belül: húúú de jó könyv! Bevallom, nem sokat vártam ettől a német krimitől; a várólista csökkentésbe is leginkább azért került be, mert rövidke. Egyszer, amikor korábban a kezembe vettem, már majdnem úgy döntöttem, hogy nem olvasom el, túladok rajta, mert ugyan miért is kéne mindent elolvasom, csak mert a polcomon áll?!

Nos ezért. Ezért érdemes néha fejest ugrani az ismeretlenbe, és bizalmat szavazni egy totál ismeretlen német írónő baltával ékített borítójú könyvének, aminek fülszövege látszólag teljes mértékben agyon is csapja az olvasás élményét, hiszen elmeséli a cselekményt... Ezért, hogy aztán egyszercsak azon kapja magát az ember lánya, hogy megcsapja az a nehezen megfogalmazható "kedvenc könyv érzés" valahol egy jól irányzott mondat közepén haladva... A Macska és kölyke egyértelműen vitorlázik be az idei top5-be, úgy, igen úgy, hogy az előtte való olvasmányom ráadásul a Száll a kakukk fészkére volt. Egy zseniális olvasmány után rendszerint minden fakóbbnak tűnik, de ezúttal egymás után több nagyszerű könyv is megtalált.

A Finsterauban játszódó történetben a véres kimenetel abszolút borítékolt- ld. fülszöveg és balta... -, de igazából ez csak a kezdet, a lényeg csak a látszólag elspoilerezett tragédia után kezdődik.

A narráció rendkívül érdekes, ugrál a karakterek közt és az időben is. Vannak fejezetek, amik pedig nyomozati iratokat, kihallgatásokat tárnak elénk.

Zaunerék a történet főszereplői, akik a már említett kis faluban, Finsterauban élnek. Lányuk, Afra elköltözik a szülői házból, majd visszatér, és hamarosan kiderül: teherbe esett. Mogorva apjával, Johannal egyre több a konfliktusuk, aztán egy nap holtan találják Afrát, gyermeke is súlyosan megsérült, és a gyanú Johannra terelődik, aki viszont alig-alig beszél, semmiről nem nyilatkozik egyértelműen. A történet ennél azonban egy fokkal messzebbről indít, méghozzá egy ittas személytől, aki a helyi kocsmában elmeséli, hogy ismeri egy régi-régi gyilkosság igaz történetét...

Szeretem az olyan írásokat, ahol érdemes visszalapozni az első fejezethez, ami elsőre talán összefüggéstelennek tűnt, mintha a többi eseményhez nem is kapcsolódna, de a megfelelő pillanatban kikristályosodik a furcsa kezdés jelentősége.

Baljós, sötét hangulatú, tömör könyv, tipikus "kicsi a bors, de erős" történet. Tetszett a felépítése, a nézőpontváltások és időbeli ugrások, amiket azonban egyáltalán nem volt nehéz követni.

Néhány apróbb dolog zavart csak benne, pl. elütések, köztük sajnos a főszereplő család nevének elütése is (Zauner-Zanuer), illetve két nagyon hasonló nevű szereplő van: Hecht és Hetsch, ez egy-egy pillanatra összezavart.

Amit pedig magában a történetvezetésben nehezményeztem, az három szál elvarratlansága volt: miért nem kaptuk meg Johann nézőpontját is? Miért nem derült ki, Hetsch visszament-e, vagy sem? Mi a magyarázata a karmolásoknak? Johannról és mentális állapotáról érdekes lett volna többet megtudni. Sajnos ezek a kicsit nyitva maradt részek nem tették lehetővé, hogy teljes kerek egész legyen a könyv, és így végül kedvenc nem lett belőle, de mindenképp az év egyik legjobbja, és kétségtelenül az év legnagyobb meglepetése lett. A hiányosabb részeket persze fel lehet fogni balladai homályként, írói eszközként is, képzeljük el magunk a többit, de szerintem néhány plusz oldalban akár el lehetett volna simítani ezeket is. 

"(...) elkezdte üres üvegekbe tölteni az emlékeit: szavakkal csurig töltötte, és gondosan lezárta őket. Ha az üvegeket a füléhez tartotta, a saját hangját vélte hallani belőlük. Ha kihúzta a dugót, a szavak kiugráltak. Az ápolók és az orvosok nem értették, mit művel, teljesen bolondnak hitték. De hogyan másképp őrizhette volna meg a gondolatait?"

Nem találtam száraznak, sem összecsapottnak; lehet jó krimit írni és megfelelően karakterizálni ilyen kevés oldalban is. A könyvben használt "egyszerűen strukturált személyiség" kifejezést pedig ezentúl használni fogom khm, arra, akit megillet. :D

Szikár, személytelen próza, érdekes vonalvezetés, és izgalmas megfejtés. Érdemes volt elolvasni.

2024. november 10., vasárnap

Ken Kesey: One Flew Over the Cuckoo's Nest

Hol is kezdjem? Talán ott, hogy végre most már nem kell azt mondanom, hogy egész évben elkerülnek az igazán kiemelkedő könyvek, mert megérkezett az, ami méltán és vitathatatlanul kerül majd az idei top5-be. Ken Kesey Száll a kakukk fészkére című könyvével angolul, audiobookban ismerkedtem meg. Reménykedtem, hogy egy biztos pont, egy igazi jó választás lesz ez a régóta halogatott klasszikus, de csak óvatosan, halkan mertem bizakodni. A megérzés szerencsére jó volt. Ken Kesey könyve igazán remek, jól megírt, jól felépített, meglepően gördülékeny, de mégis nagyon mély.

A Száll a kakukk fészkére ezer éve a radaromon volt már, de igazából nem ismertem a történetét. A filmből egy-egy képkocka bevillant, Jack Nicholsonnal, de sosem láttam, és csupán annyit tudtam az egészről, hogy elmegyógyintézetben játszódik. Bizonyos mértékig sejthető volt számomra, mire fog kifutni, mégis meg tudott lepni a vége, és nagyon megfogott. 


"Vintery, mintery, cutery, corn,
Apple seed and apple thorn,
Wire, briar, limber lock
Three geese in a flock
One flew East
One flew West
And one flew over the cuckoo's nest"


Saját kollázs borítókból 
Az elbeszélő a könyvben Chief Bromden, a magát süketnémának tettető, hatalmas termetű indián. Régóta az elmegyógyintézet lakója már, és szerény viselkedésének, nemlétező hendikepjének köszönhetően sok bennfentes információ tudója.

“I had to keep on acting deaf if I wanted to hear at all.”

A diliház osztályának legújabb lakója a büntetés-végrehajtástól kerül át hozzájuk: ő Randle Patrick McMurphy, egy igazi laza, nagyszájú lázadó, tele tettvággyal. Az osztályon Ratched nővér a főnök, aki manipulatív módszereivel igazi diktatórikus rendszert alakít ki, és még az orvosok is az alárendeltjei inkább, semmint feljebbvalói. Neki nem parancsolhat senki, és - így vagy úgy -  mindig eléri a céljait, betartatja a szabályait. Segítségére van három fekete "fogdmegje": Warren, Washington és Williams, akik elintézik helyette a piszkos munkát.
McMurphy persze jólirányzottan beleköp Ratched nővér levesébe, és provokációival, vagy csak ártatlannak beállított ötleteivel elkezdi bomlasztani az eladdig jól működő gépezetet. Bekerült a porszem, nincs más megoldás, mint hogy a gépezet kihányja magából azt...

A regény első fele sűrű, lomhán nyújtózik, de mindvégig érdekes, aztán McMurphy érkezésével könnyedebbé válik, megjelenik a humor, a tréfa, és felcsillan a remény a reménytelenségben. A feszültség, a "mikor történik valami végzetes" olvasó felett lebegő érzése persze állandóan ott van. 
McMurphy óriási változásokat indít el. Itt egy kis pöccintés, ott egy kérdés, ami aztán sok fejben átkattint valamit, és ott az általános hadviselés a hozzáállással, amit képvisel, és ami óhatatlanul is "ragadós".  Ahogy ez lenni szokott, aki a lavinát elindítja, és a zsarnokkal szembeszegül, nem sokszor ússza meg ép bőrrel, de lázadó tettei nyomán valami új születik. 

“But at least I tried”

Tetszett, hogy a kemény téma mellett azért meg tudott mosolyogtatni, többször is. Hogy igazán aggódhattam a karakterek sorsáért. Hogy realisztikus volt az egész.

“The world news might not be therapeutic.”

McMurphy nem egy szent, feddhetetlen szabadságharcos. Nem kell, hogy szimpatikus legyen, ahhoz, hogy ő legyen a hős, aki megtör valami megtörhetetlennek látszót. De ő az, aki képes erre. 

"You know, that's the first thing that got me about this place, that there wasn't anybody laughing. I haven't heard a real laugh since I came through that door, do you know that? Man, when you lose your laugh you lose your footing.”

Fontos dolgokat jár körbe a könyv kiszolgáltatottságról, embertelenségről, rendszerhibákról, hierarchiaharcról, attitűdről, talpraállásról. Zárt közösségekről kivételesen jó írások tudnak születni, az egész berendezkedés, a kapcsolati háló remek alapot ad. Itt külön zseniális, hogy a befejezéstől minden feszültség és borzalom ellenére, békében lehet elválni.

Szeretném megnézni a filmadaptációt is hamarosan, kíváncsi vagyok mit görbítettek el benne a könyv cselekményéhez képest, mit hagytak ki, és hogy hogyan találták meg az egyensúlyt a szórakoztató és a megdöbbentő között.
Jack Nicholson neve garancia, és még ha változtattak is ezen-azon dramaturgiailag, nem tudom elképzelni, hogy a film csalódás lenne. 

Nem csak az évem egyik legjobbja volt ez a történet, de a kedvenceim közé is bekerült. Szeretem az olyan olvasmányokat, amik valahol igazán mélyen tudnak rezonálni, és megmozdítanak valamit az emberben. Lehet, hogy rettenetes és megdöbbentő dolgokat mutatnak be, de van egy csodálatos képességük, amivel fogják, és megemelik a lelkünket egy pillanatra. Köszönöm, Ken Kesey!

2024. november 8., péntek

Az év könyvei és az élet hiábavalósága (hiábawhale-ósága?)

Nem, ez nem valamiféle összegzés... Csak gondoltam idevetem már ezt a pár sort, és elmesélem, hogy valószínűleg zsinórban sikerült egymás után elolvasni az év eddigi három legjobb könyvét:

  • Ken Kesey: One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Andrea Maria Schenkel: Macska és kölyke
  • Meik Wiking: A hygge otthon
... amik top5-ösek is lesznek minden bizonnyal, és hogy egyszerűen MEGŐRJÍT, hogy nincs egy pár órám írni róluk, és amikor megpróbáltam, akkor se tudtam egymás után fűzni értelmesen a szavakat, és a mondatokat. :( 

Köszönöm a figyelmet... 

Forrás.


2024. október 24., csütörtök

J.K. Rowling: From the Wizarding Archive

Nagy örömmel fogadtam, hogy újabb érdekesség érkezett a varázsvilágból a nyár végén. ♥ Azt hiszem nekem tényleg nem lenne elég semmi ebből, szívesen fogadom a plusz infókat, illusztrált köteteket, díszkiadásokat, bármilyen extra és régi-új tartalmat. Közben igazán érik már egy jóleső újraolvasás is, rettentő rég olvastam el a HP-ket utoljára...
A From the Wizarding Archive egy válogatás a korábban a Pottermore-on, most a wizardingworld.com / harrypotter.com-on elérhető cikkekből. Ezeket az információmorzsákat és érdekességeket különféle csoportokba rendezték, és mindegyik szekció elé írtak egy kis bevezetőt is.

Az Audible-ön elérhető hangoskönyv verzió különlegessége pedig, hogy Evanna Lynch - aki Luna Lovegoodot alakította a filmekben - az egyik felolvasó, és ő írta az előszót is a kötethez.

Nagyon jó volt az ismerős világba belesüppedni, és megtudni néhány újabb adalékot Rowling világából. Szerintem sokan a varázsalmanachtól vártunk hasonlót, úgyhogy ha valaki elégedetlen volt annak az információtartalmával, azt én mindenképp ehhez az íráshoz irányítanám.
Részletes leírás van a varázspálcákról, és minden fatípusról, amiből pálca készül. Mesél a kötet Ollivanderről, Malfoyékról, Marge Dursley-ről, az Azkabanról, mindenféle varázslényről és a mozgó festményekről is. Kedvenceim voltak Sir Cadogan és Remus Lupin háttértörténete, pedig egyébként magamtól biztos nem mondtam volna, hogy na, róluk szeretnék még többet megtudni. :) A cikkeket elolvasgathatjátok egyenként, tetszőleges sorrendben is a már fent is említett harrypotter.com- on, a J.K. Rowling archive-ban. Sőt, itt még több tartalom is megtalálható, amik valamiért ebből a gyűjteményből most kimaradtak. 

Kedvenc új kis dilemmám: Honnan tudja a mágus, hogy boggarttal (mumussal) találkozott, és nem a valódi dologgal, amitől fél? Tudom persze, hogy a Riddikulus varázsigével szétoszlatható a mumus, és sok hatalma nincsen, sok mindent nem tud csinálni, de ha teszem azt szembejön veled a sötét rengetegben egy óriás/vámpír/yeti/akármi (ami igazából egy mumus), honnan tudhatják akiknek elregéled, hogy nem igazi óriás/vámpír/yeti/akármi leselkedik-e ott tényleg? Ha szembetalálom magam azzal, amitől a legjobban félek (és az egy lény mondjuk), akkor nekem nem az első gondolatom az, hogy hmm, lehet, hogy csak egy mumus, próbáljuk meg nevetségessé tenni! :D 

Kedvenc kifejezés:
- to take something with a pinch of salt - regard something as exaggerated; believe only part of something.

Ha tehetitek, válasszátok az audiobook verziót! Evanna Lynch dreamy hangja sokat hozzátesz a felolvasáshoz, és a többi felolvasó is nagyon jó, + a zenei betétek is hangulatosak.

2024. október 22., kedd

Georges Simenon: Maigret és a miniszter

Egy Maigret, ami megintcsak más, mint a többi. Mindig ámulok, Simenon hogy tudott egyszerűségében is ilyen sokszínű lenni, és hogy tudott ennyiféle történetet szőni a felügyelő köré, amik ugyan hasonlóan otthonosak, mégis elképesztően különböznek. 

"A Richard-Lenoir úton a már napközben is érezhető nedvesség szemcsés köddé sűrűsödött, bizonytalan fénykör lebegett a lámpák körül."

Maigret ebben a kötetben a politika és a korrupció hálójába keveredik - persze csak a maga sajátos, kissé távolságtartó módján. Magánemberként megkeresi őt a közmunkaügyi miniszter, ám hamarosan kiderül, nem kerülhető el a nyilvánosság, és az újságcímlapok, az ügy ugyanis a clairfond-i katasztrófát érinti, amelyben egy szanatórium ősszedőlt, és 128 gyereket temetett maga alá. Az ezzel kapcsolatos Calame-jelentésben talán ott rejlik az igazság: vajon tényleg borítékolható volt a katasztrófa, és ezt a szakértők meg is írták? A jelentés előkerül, majd a közmunkaügyi minisztertől azon nyomban el is tűnik, azzal az emberrel egyetemben, akitől megkapta... Nem csak Maigret, hanem mások is a dokumentum nyomába erednek, ami illetéktelen kezekbe kerülve zsarolásra is használható... Sokak pozíciója kerülhet veszélybe, felsőbb körökben, így aztán nem árt az óvatosság... Mi áll a jelentésben, és hová tűnt? Maigret természetesen felgöngyölíti az ügyet, még ha a megoldás nem is lesz teljesen igazságos. 

"(...) - Olvas újságot?
- Néha este, ha a bűnözők hagynak rá időt."


A cselekményen kívül igen változatos az étel- és italfelhozatal is ebben a részben: folyik a házi pálinka, a fehérbor, a Calvados, a Pernod (ánizslikőr), de fogyaszt a felügyelő sört és kökénypálinkát is, na meg konyakot a kávé mellé. Az étkek közül a dieppe-i nyelvhal és a pástétomos szendvics maradt meg az emlékezetemben (és a jegyzeteimben ;) ).

"Csak úgy álltában felhajtott egy pohárka kökénypálinkát, elvett egy frissen töltött pipát a kandallóról, és már indult is."

 

Ami furcsa volt, hogy ennek a kötetnek a fordítója - Vargyas Zoltán - kicsit szabadosabb nyelvezetet használ. Nem mindig passzolt Maigret-hez,, és a hangulathoz a szóhasználat. Pl. ezek nagyon kiríttak a szövegből: "nyugis", "nem szeretem dolog", "figyelj!", "cikiznek", "spiné", "csaj", "édibogár", "szarházi", "tetűláda". Meg mikor mond olyat Maigret, hogy "no, mindent kipakoltam"? Szerencsére nem annyira akasztottak meg azért ezek a nyelvi apróságok, de nem ő lesz a kedvenc Maigret-fordítóm, az biztos. Sajnálattal láttam, hogy sok, még általam olvasatlan Parkos Maigret-t is ő fordított. 
Azért szerencsére a megkapó, és atmoszferikus leírásokban nem tett kárt: 


"Savanykás és hűvös volt a nap, mint a falusi fehérbor."

 

Emlékezetes lesz a Maigret és a miniszterből, a sok taxizgatás. Maigret rengeteget ment fel-alá taxival, és ki is fejtették közben, hogy ő maga nem vezet, mert annyira elmerül mindig a gondolataiban.
Nagy kedvenc részem volt még, amikor Maigret nem volt hajlandó kezet fogni az egyik politikai nagykutyával, ignorálta a neki nyújtott kezet, akárcsak a közmunkaügyi miniszter korábban. :) 


"Maigret odament a pulthoz, ott itta meg a maradék Pernod-ját, és mivel úgy találta, hogy túl hígra sikeredett, megivott még egyet, miközben a pipáját tömte."

 

Szerettem olvasni, szerettem a kacskaringós, mégis nagyon is egyértelmű útját a történetnek, a sok italozást, pipázást, taxiban, és taxin kívüli elmélkedéseket.

Nem mellesleg pedig idén ezzel a könyvvel pipálhattam ki teljesítettnek a várólista csökkentést! :) 

2024. október 18., péntek

Csernus Imre: Főnix

Nemrég jutottam el - a várólista csökkentés keretein belül - Csernus covid alatt/után írt könyvéhez, a Főnixhez. Gondoltam, hogy a vírussal és a bezártsággal kapcsolatos gondolatok egy része már esetleg nem lesz aktuális, de ettől függetlenül érdeklődéssel olvastam a kötetet.

Szeretem Csernust, de ez a könyve már nem hatott az újdonság erejével, és sok mindent inkább megkérdőjeleztem benne. Nem feltétlenül tartottam mindent jónak, igaznak, követendőnek olyanformán, ahogy megírta. Sajnos sok volt a konyhafilozófia és az önismétlés, befejezetlen gondolat az én ízlésemnek.
Maradéktalanul nem vagyok elégedett, de volt néhány kapaszkodó is benne azért. Az önellentmondást, zavarosságot, túlegyszerűsítést, invalidálást viszont nehezen tolerálom a pszichológiában. Csernustól meg főleg.

Túl sokat emlegeti a tudatosságot, a tudatos szó mindenütt ott van, különösebb magyarázatok nélkül, hogy végső soron mit is ért az alatt, hogy legyünk tudatosak egy-egy általa felvázolt szituációban. Ezek lógnak a levegőben. 
Néha olyan az írás, mint egy ittas nagybácsi monológja - my God, hát sose hittem volna, hogy ezt írom Csernusról... :D De tényleg ilyen. Vannak kifejezetten érzéketlen mondatai, de nem olyan jelleggel, mint ahogy annak idején a Bevállalja! beszélgetésekben volt bunkó, hanem tényleg érzéketlen. Hogy lehet pl. olyanokat írni, hogy mi lehet a legrosszabb, ha megszűnik a munkahelyed: zsíros kenyeret fogsz enni? Hát... A covid mint betegség, és a covid miatti bezártság különféle (utó)hatásai  szerintem rengeteg érzelmet fel tudnak korbácsolni, és az a fajta higgadt közöny, meg a megmondóemberkedés, vagy épp a békés, természetben való nézelődés, amit promotál, nem egy univerzális antidotum. Sokszor az volt az érzésem, le kellene jönnie az elefántcsonttoronyból ahonnan szemlélődik.
Nem lehet csordultig telni hálával azért, csak mert természeti szépséget látok, ha közben romokban hever az életem egyik része épp, vagy tudomisén, nincs munkám, tönkretett a covid akár financiálisan mentálisan, vagy fizikálisan. 

Máskor viszont tényleg abszolút egyet tudtam érteni a mondandóval, és akadtak telitalálat mondatai is. 

Tetszett az amszterdami és magyar erkélyek összehasonlítása (tényleg, nálunk miért a légkondi doboza, meg a rozzant bicikli áll ott, virágok helyett, és egy olyan hely helyett, ahol jól érezhetnénk magunkat, oda kiülve? A Hygge iránti igény fellobbant bennem most újra, mert közben meg a dán Hyggéről olvasok épp. :D) 
Tetszett az, hogy a krízisintervencióban a rugalmasság, a reziliencia a fontos, mert ami rugalmatlan, az ugye törik. 


Érdekes gondolat volt, hogy milyen hedonista a 21. század embere. Hogy az öröm- és élményszerzés lenne az életcélunk? 

"Titokban arról álmodunk, hogy egyszer majd megjelenik egy angyal, körülvéve üdvfénnyel, és igazságot szolgáltat nekünk, sőt, ad egy pecsétes papírt arról, hogy mi látjuk jól a dolgot."


"(...) az iskolázott ember mindig bonyolultan tol ki saját magával."

Tetszett az is, ahogy arról írt, hogy a huhogókkal mennyire nem kell foglalkozni. Ők csak osztják az észt, kritizálnak, ugatnak, de ők a láncra kötött kutya. Tovább lehet menni: a kutya ugat, a karaván halad. 

Ez pedig itt, talán az egész könyvben a legjobb gondolat volt: 

"Nekem a szelídség is azt jelenti, hogy kedves vagyok önmagamhoz, tiszteletben tartom saját magamat. És a másikat is: nem akarom megváltoztatni mindenáron, nem úgy szaladok bele ebbe vagy abba a helyzetbe, hogy most mindenképpen a magam képére és hasonlatosságára alakítom azt, akivel és amivel találkozom. Ugyanis hiába látom én, hogy a másik milyen életet él, ha nem kér meg rá, akkor nem fogom ráerőltetni a gondolataimat meg a normáimat, azt, hogy szerintem hogyan kellene élnie. Ehelyett elfogadom, hogy ő így gondolja, és adott esetben nem kíváncsi a véleményemre."

Ami még feltűnt, mert ugye közben gyerekes lettem - érdemes lenne újráznom a Ki nevel a végén? kötetét is emiatt talán -, hogy nagyon érződik, hogy a gyerekes létet nem tapasztalta meg elsőkézből. Nem tudja mi az a kisgyerekkor, vagy abban benne élni szülőként/párként. A gyerek nem tizenéves formától indul. Vekerdy szavait idézi a könyvben, de nagyon szabadon, és sajnos kontextuson kívül - szerintem - teljesen rosszul értelmezve. 

Forrás.

Úgy éreztem, a különféle összehasonlításoknak az eszkimókkal nincs sok alapja. Furcsán vette ki magát annak hangoztatása, hogy ők hogy elfogadják, ha pl. kihajózik valamelyik és nem tér vissza, mert meghal... Hát... jó. Egyetlen szigonnyal kimennek a Jeges-tengerre, nekünk meg  wifi meg távirányítók vannak... ? Teljesen elmennek egymás mellett ezek a gondolatok, semmi érvelési rendszer nincs benne, és nem is támaszt alá semmit. Visszamehetünk az őskorba is, hogy ott bezzeg bogyókat gyűjtögettek, nekünk meg itt az air fryer, de oda fogunk kilyukadni, hogy és akkor mi van? 

Különféle érdekes önellentmondások is voltak, pl. egy helyen tunyaságnak és kényelemnek van aposztrofálva az utazás meg a kaland, másutt meg hangoztatja, hogy nem bezárva kell lenni, hanem élni kell? Hol itt az arany közép? 

Sok szimbolikus kép van a főnixről, a fiatalról és az öregről, és az újjászületésről a lángokban, amik szerintem sajnos nem olyan sokat mondanak, mint amennyire hangzatosnak tűnnek. 

Van egy adag a közhely, több ismétlés, és befigyelget az önfényezés. Nem a legjobb könyve Csernusnak, kissé összecsapott és csapongó is. De azért persze fogok még olvasni tőle, és remélem lesz még alkalmam találkozni is vele újra. 

2024. szeptember 30., hétfő

Ilyen, olyan, és amolyan olvasmányokról - zanza

És következőnek megint egy zanzaposzt jön, hogy összegezhessem kicsit a sok szétszórt jegyzetemet és gondolatomat azokról a könyvekről, amiknek semmi közük egymáshoz, csak az, hogy mostanában olvastam őket.

J.D. Barker: The Fourth Monkey 

Azzal a feltett szándékkal vágtam bele Barker trilógiájába, hogy én most azonmód belepistulok a szerzőbe, és ott fogok toporogni a Könyvfesztivál díszvendégéhez kígyózó sorban a hó végén, hogy dedikáltathassak vele... Nem így alakult. Barker engem egyáltalán nem győzött meg, és őszintén nem tudom vajon mit esznek rajta, ennyi alapján. Nem túl maradandó olvasmány, és sokszor feleslegesen naturális. A szemkivájás nem az én terepem, bocsi, adjatok hozzá értékelhető cselekményt, valódi izgalmat, és ennél kevésbé tesze-tosza, és érdektelen nyomozókat... A vége picit felhúzta, való igaz, de nem annyira, hogy folytatni akarjam. 
A férjem szereti Barkert, hát meghagyom neki. ;) 



Hegyi Zoltán Imre: Tkp. ugyanaz

Aki követi a blogot, az tudja, hogy nagyon kevés verseskötetet olvasok, de Hegyi Zoltán könyveit mindig elolvasom. A Tkp. ugyanaz címűt is ismét a szerzőtől kaptam meg. 

Még mindig a Shizoo a kedvencem a könyvei közül, személyessége, szép fotói, szerkesztése miatt egyaránt. A rövidke Tkp. is tetszett, de első felében kevésbé igazodtam el, a Papírrepülő című második rész viszont már emészthetőbb, könnyebben értelmezhető volt számomra. Nézzétek el nekem, nem vagyok egy nagy műértő, és nem biztos, hogy mindent "jól" értelmezek, de nagyon kedvelem Zoli szóbodorításait és egyszerű kinyilatkoztatásait egyaránt.

"Szabály

Örömjutalmat 
hordoz magában minden 
elkészült perced.

Kivétel 

Papírrepülő
pottyan az öledbe - szél 
hátáról. Csak úgy."

Ezeket nagyon szerettem a kötetből: Temetés, Mindenszentek, Szürke árnyékot fázik, Két attitűd.

"Csend faragódik a tájra.
Mintha a táj is befelé fúlna, magába."

Shizoo versek még: >itt<

Köszönöm az élményt! :) 

Amy Harmon: The Unknown Beloved

Amy Harmon neve már ismerős volt, 3 éve ugyanis meghallgattam a What the Wind Knows című regényét is. Most lecsaptam egy másik sztorijára az Audible-ön. A WtWK tetszett, de nem volt világrengető, és valami hasonlóra jutottam a mostani történettel is. 
Harmon nagyon jó abban, hogy andalító és misztikus hangulatot teremtsen, jó hátteret írjon a karaktereinek, és képes arra, hogy úgy írjon meg szerelmeseket, hogy tényleg érezhető legyen köztük a kémia. Ez utóbbiért extrán hálás vagyok, mert ez a romantikus irodalom alapköve kellene hogy legyen. 
Szép az írás, elringatnak a szavak, érdekes a varrónő képessége, és ennek összekötése a gyilkosságokkal, de a bűntény maga annyira végülis nem volt izgalmas, nem jött igazi katarzis a tettessel kapcsolatban. De talán nem is ez a lényeg, hanem csak Dani Flanagan és Michael Malone együtt. :)
Magyarul is megjelent, Az ismeretlen kedves címmel, és talán kivételesen a magyar verziónak jobb lett a fülszövege. A borítók viszont valahogy kevéssé passzolnak, én egyik nőben sem látom Danit. 




John Marrs: The Vacation

És végül, ismét hallgattam egy John Marrsot is, amit a címe és a borítója miatt nyárra terveztem, de sajnos végül csak ebben a kicsit szürkés, őszi időben sikerült befejeznem. A nyárias borító(k)nak egyébként nem sok köze van a tartalomhoz, szóval sebaj. 
A Vacation érdekes egyveleg, ami emlékeztet a Part című filmre (és könyvre, de én csak a filmet láttam), amit egyébként az egyik szereplő is kedvel, és többször említenek is, illetve a Nine Perfect Strangersre, Liane Moriartytól. Marrs könyvei közül pedig a The One-t, az első olvasásomat idézte vissza a szerzőtől a sok vágással, ugrással, sokszereplős narratívával. 

Amikor sok ember összegyűlik egy szállón, és mindenkinek van egy rakás titka, az rengeteg bonyodalomra ad okot.... A szereplők nagyon sokszínűek, és bár eleinte nehéz köztük eligazodni, sok a váltás, lassan indulnak be az események, mire mindenkivel megismerkedünk, de később szépen letisztul, és Marrs igen jól köti össze a szálakat - néha egész váratlan helyeken. 
Feszes a tempó, csomó rövid fejezet van, szokás szerint sokszor lógva hagy az egyes fejezetek végén, és más szálra tér át, hogy aztán rághassuk a körmünket, mi történt az aktuálisan izgalmasabb szálon. 
Gyémántvadaszat, betegség, énkeresés, barátság, vallási szekta, fanatikus rajongás, gyilkosság, baleset és más tragédiák... Ebben a sztoriban mindenből kijutott. 

A könyv megjelent Welcome to Wherever You Are címen is, ami talán jobban is illik hozzá.

Stay tuned, hamarosan jövök újabb havi zárással és könyves posztokkal is! :) 

2024. szeptember 16., hétfő

Július-augusztusi összevont zárás

Saját képek. Egyik júliusi szerzeményem. :)
Sosem hagytam még ki ennyi időt posztolás nélkül szerintem, de sajnos egyszerűen lehetetlen volt, hogy visszajussak a bloghoz. Tudom persze, mindenkit sodor az élet, így aztán még akik követik is a blogot, azoknak sem tűnik fel, de nekem annál fájóbb egy-egy, relatíve hosszabb időszak, amikor nem tudom magamból kiírni az olvasmányélményeimet, sőt, sajnos néha végiggondolni sem tudom őket. Talán nem is csoda, hogy idén annyira elkerülnek az igazán kiemelkedő könyvek, és hogy többször fordulok komfortolvasmányokhoz. Leginkább a kedvencek újraolvasásához lenne talán kedvem, mint bármi újjal kísérletezni. 

Ha már visszatértem, egy gyors összegzést hozok a július-augusztusról (szeptember közepén, ehh). 
Csináltam megint egy kis helyes táblázatot, aminek a tartalma persze valószínűleg csak nekem olyan érdekes, vagy esetleg kirívó bizonyos szempontból, de egy áttekintésnek éppen megteszi. 

Kattintásra megnő!

Mint látható, elég egyenlőtlen lett a két hónap, míg július aktívabb volt a blogolás és a beszerzések szempontjából is - sőt, még egy adag könyvemet el is adtam akkor -, augusztusban mondhatni a fű se nőtt. A vcs-vel viszont jól haladtam: három kötetet leolvastam a listámról, és már épp az utolsó, 12.-et fogyasztom, hamarosan teljesítettnek mondhatom a kihívást! :) Hurrá! 

A könyveladások azért lódultak meg júliusban, mert egy antikvárnak sikerült egyben eladnom 9 könyvemet, és bár kissé csalódott vagyok, hogy csak ennyit - mert kb. egy 80-90 könyves listából csak ennyit választottak ki -, de ám legyen, legalább ezek is elmentek, új gazdát találni. :) 

A mesearány elég nagy sajnos; önmagában nem baj, olvastunk a fiammal néhány újabb mesekönyvet, de mint tudjuk azért Bot Benőből, meg Dömper Daniból nem lesz top5 kategóriás jelölt, az fix. 

Egy kupac új könyv. 

Míg júliusban sikerült irkálni, augusztusban sajnos tényleg egyáltalán nem tudtam blogolni. Utoljára 2021. novemberében volt üres hónapom, mondjuk akkor is jól összejött minden. Sajnos a szeptember se indult könnyen, van most minden, de úgy érzem ez valahogy állandósult, és hiába tervezgetnék, sose úgy sül el, ahogy gondoltam. Pedig tervezgetős, listázós típus vagyok... Hiányzik a konkrét íráson kívül az olvasmányok lapozgatása, olvasások tervezgetése is, de egyszerűen nincs időm még évszakos listákra sem, és mostanság nem különösebben terveztem az egyes hónapokra sem. Lassan megy az idő minden nap, és közben mégis kettőt pislogok és megint eltelt 2-3-4 hét. 
De reméljük szokásosan, most, hogy elpanaszkodtam magam, egyszercsak jön újra egy posztzuhatagos időszak. ;) Úgy legyen! 

Júliusban azért sikerült megírnom a Félévzárást, meséltem a júniusi könyvheti élményekről, és megünnepeltem a blog 15. szülinapját is. 

És végül ki ne maradjon a 10, júliusban beszerzett új könyvem: 

- Gareth Brown: Az ajtók könyve - ajándék. Már szemeztem vele a Könyvhéten is, nagyon örülök, hogy megkaptam, csodaszép kötet. :) 
- Linn Skåber: A szél most a legigazabb - szintén ajándék, és szintén csodás! 
- Baktay Zelka – Csányi Vilmos – Horváth Zoltán – Popper Péter: Az önmagát kereső ember
- A. J. Christian – Mérő László – Popper Péter – Sas István: Hazugság, önámítás, érdek
- Fiáth Titanilla – Heller Ágnes – Popper Péter – Réz András: Hová tűnt a nyugalom?
- Popper Péter – Rihmer Zoltán – Tringer László: Rosszkedv, szomorúság, depresszió
- Kalo Jenő – Paulinyi Tamás – Popper Péter: Vezetnek vagy megvezetnek? - ezeket a pszichológiai köteteket akcióban vettem a Könyvudvartól, megtetszettek a témák, még ha nem is mindegyik előadó írása fog érdekelni, azért általában összességében jók szoktak lenn ezek a könyvecskék.
- Kántor Zsuzsa: Anonymus diplomatatáskával
- Madeleine Gilard: Gálaest a Miniklubban
- Dániel Anna: Hiányzik Szecső - ezt a három lányregényt pedig antikváriumban zsákmányoltam magamnak, és szokás szerint: nem bánok semmit! :) 

Minden egyben.

Hogy mi várható? Jó kérdés. Augusztusban bizonyos alkalmakkor arra jutottam, hogy talán be is kéne zárni a blogot, annyira nem érdemes ilyen szórványosan írni, meg annyi minden elvész, ha sokáig ülök egy könyvön, az értékelésén meg pláne. De aztán újra arra gondoltam, senkinek nem tartozom magyarázattal meg úgy egyáltalán semmivel, se poszttal, se azzal, hogy behozzam magam, ezek maximum belső kényszerek, és leginkább saját szórakoztatásomra írok, szóval majd írok ahogy sikerül,, amikor sikerül, és amennyit sikerül, de remélem azért nullás hónapok nélkül. :) És váljon be a jóslat, hogy panasz után mindig posztzuhatag jön! ;)