Forrás |
Katacita és Amadea megint nekiálltak listázni, és persze hogy én is kedvet kaptam. A téma ezúttal a YA, ami a Young Adult könyvek közismert rövidítése, mégsem ugyanaz, mint amit mi magyarul ifjúságinak sorolunk be (ahogy Amadea érzékletesen szemléltette, nem mindegy, hogy Abigél vagy Csontváros...:))
Az, hogy kinek mi tartozik YA kategóriába, néha kicsit egyéni mérce alapján dől el. A blogban nem tartok fenn külön Young Adult címkét, általában ifjúságinak aposztrofálom ezeket a könyveket, vagy egyszerűen szórakoztató irodalomként, fantasyként, regényként, disztópiaként, épp ami rájuk illik (nem nagyon szeretem a YA megnevezést).
Lássuk, hogy nekem mik a kedvenc/kedvelt,olvasott YA-im:
- Rachel Ward: Számok trilógia (Numbers) - Úgy veszem észre, hogy ezt a sorozatot viszonylag kevesen ismeritek és olvassátok, pedig nagyon jó, és egy izgalmas képességen alapszik: meg lehet látni az emberek szemében a haláluk dátumát, és ezen a számon nem is lehet változtatni... Az első kötetben egy nem mindennapi fiatal párocskával ismerkedünk meg, akik barátkoznak de szerelemre is lobbannak egymás iránt, a sorsot azonban nem tudják kikerülni, a másodikban pedig egy katasztrófa közelít, és ez emberek szemében ugyanaz a dátum ül, mit lehet vajon tenni? Van kis szerelem is, de nem kell belefulladni, a misztikum az, ami igazán megfogott.
- Mats Strandberg, Sara B. Elfgren: Engelsfors trilógia (Kör, Tűz, Kulcs) - abszolút kedvenc a kategóriában! Imádom a svédségét, a komorságot, a depresszív hangulatot amit megteremt, és a karakterek sokszínűségét, valamint azt, ahogy mesélni tud róluk a szerzőpáros. Nem utolsósorban pedig roppant izgalmas is a sztori, alig várom, hogy jöjjön a befejező rész, a Kulcs :)
- Chris Howard: Gyökértelen - poszt-apokaliptikus YA egy világról, amiben már fák sincsenek, csak úgy építik őket a gazdagok számára huzalokból. Kegyetlenebb, keményebb könyv, mint általában a YA-k, és kicsit furcsa néhol, de érdemes elolvasni.
- Victora Scwab: Archívum - sokáig ódzkodtam tőle, nem tudom miért, amikor végre kölcsönkértem és elolvastam, alig tudtam letenni, minden sorát imádtam, és kedvenccé avanzsált. A szerző fantasztikus jól ir, és jól pengeti az érzelmi húrokat is. Csak ajánlani tudom. Még egy része lesz: The Unbound
- Maggie Stiefvater: Mercy Falls farkasai trilógia (Wolves of Mercy Falls: Shiver, Linger, Forever) - egy újabb gyöngyszem, illetve rögvest három, hisz trilógia. Egy olyan sorozat, amiről nem hittem volna, hogy tetszeni fog, vagy hogy maradandó lesz, a hangulatteremtése és az egyszerű szépsége miatt mégis szinte belehabarodtam, és miatta kicsit máshogy tekintek a hideg időre, hóra, fagyra, szélre is... :)
- Suzanne Collins: Az éhezők viadala (The Hunger Games) - ki ne ismerné, nagy hype alakult ki körülötte, és jönnek a filmek is sorban. A legjobban az első kötetét szerettem, meg is lehetett volna állni akár, a második már esett színvonalban, a harmadikat földhöz tudnám vágni :D
- Philip Pullman: His Dark Materials (Az Úr sötét anyagai) - szerintem ez is YA, de szintén a kategória létezése előtti időkből, mellesleg nagyon jó, és egyre mélyebb a trilógia vége felé.
- És még néhány: Jeff Hirsch: A tizenegyedik csapás, Carolyn MacCullough: Once a Witch, Celia Rees: Bűbájos Mary és Farkasszem (bár kicsit kilóg a sorból és még a divathullám előtt jelent meg), Ransom Riggs: Miss Peregrine's Homefor Peculiar Children (Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei), MegCabot Neveletlen hercegnő sorozata.
Olyan YA-k, amiket nem szerettem vagy csak nem folytatok:
- MaryroseWood: Méregnaplók (Poison Diaries) - brr, kiráz a hideg.
- Marie Lu: Legenda- nem rossz, de a folytatása nem érdekel már.
- Lucy Maud Montgomery Anne Shirleyje, nekem nem hozta a várt katarzist
YA-k, amik érdekelnek, de még nem olvastam:
- Leiner Laura: Szent Johanna Gimi, ha egyáltalán YA-nak számít (?) - várólistás, Alex Flynn: Beastly - talán, egyszer, ha azt mondjátok tetszene, Kerstin Gier: Rubinvörös, Zafírkék, Smaragdzöld - mindenképpen, Pat Walsh: Crowfield apátság sorozat, Cassandra Clare: A végzet ereklyéi (Mortal Instruments), John Green: The Fault in Our Stars (Csillagainkban a hiba), Nathalie Babbitt: Tuck Everlasting (Örök kaland), Sarah Dessen könyvek, Gayle Forman, Scott Westerfeld: Uglies és Leviathan sorozatai, Gail Carriger Finishing School című sorozata.
Hirtelen ennyi jut eszembe.
Tőlem idegen YA-k, amiket nem akarok olvasni:
- Vámpírakadémia, Egy különc srác feljegyzései, Battle Royale, A beavatott, Matched, Delírium, Twilight (:D), Graceling, Csitt, csitt, Fallen.
Én közismerten nem olvastam annyi YA-t, mint a többi blogger, próbálom kipécézni közülük (is) a jobbakat, és pl Stiefvaterrel vagy az Engelsforsszal nem is lőttem mellé. :)
Nektek mik a kedvenceitek a műfajban, mindent YA-nak tartotok-e, amit felsoroltam?
U.i.: közben Lobo felvilágosított kicsit, íme egy hasznos cikke a témában. :) Eszerint még sok mindent kihagytam, pl. a Harry Pottereket is, bár, amint tudjuk, a HP nálam külön kategória (non plus ultra) :)
Update: Zakkant is posztolt! :)
Pupi a HP az nem számít YA-nak? Ha minden jól megy ma én is megcsinálom a listámat. :D
VálaszTörlésPöfi, nekem nem az, nekem a HP szinte külön kategória minden mástól is, de nem kell velem foglakozni és bele vagyuk pistulva :D
TörlésMit esztek ezen az Engelsfors trilógián? Szerintem tök unalmas volt az első kötet. A boszik a suliban ötlet meg lerágott csont.
VálaszTörlésMondjuk én meg imádom Anne-t, e-vel írva. :-D
Miamonának sem tetszett :) Nem tudom, de olyan tapinthatóan svéd, hogy nem tudom nem szeretni :)
TörlésHát látod, nekem meg Anne nem volt szimpi :)) (de nem kizárt, hogy egyszer előveszem majd újra :))
De cuki ez az étkező lény itt a bejegyzés végén :D
VálaszTörlésAz Engelsforsban én a svéd egzotikumot szeretem, jó volt végre nem krimit olvasni ezektől, hanem valami teljesen mást.
Ezt a Ransom Riggs könyvet nagyon sokan lehúzták, de mégis érdekel, lehet, hogy meg is hoztad hozzá a kedvem:)
Ransom Riggse nálam 10 pontos lett, de egészében nem ér annyit, csak nagyon jókor talált meg, és teljesen belefeledkeztem :)
TörlésSvéd egzotikum igen igen! Hol van mára Kulcs?!
Szerintem akkor is YA az ifjúsági csak menőbb kifejezés.
VálaszTörlésMenőbb vagy divatosabb, igen, valahogy mégsem tudom egy szintre helyezni a fejemben mondjuk a pöttyös-csíkos könyvekkel, de ezért is jó, hogy van valami külön szó az újabbakra :)
TörlésDe a young adult könyvek se újkeletűek, hanem már pl. Adrian Mole is az volt.
TörlésHmm, ezt nem tudtam. Meg azt sem hogy pontosan mikortól emlgetjük a YA-t YA-ként :)
Törléshttp://olvasonaplo.net/olvasonaplo/2012/06/14/ya_a_hipszter_kifejezes/ :)
Törlésde jó, köszi, elolvastam :) :) még lehet kiegészítem a bejegyzést!
TörlésNem tudom, mi ez a kis izé a post végén, de nagyon emlékeztet arra, hogy én mit csinálok olvasás közben.
VálaszTörlésA Számoknak olvastam az első részét, olyan kis semmilyen volt (kölcsönösen lefikázzuk egymás kedvenc YA-it:D), Az archívum és A kör egyre jobban érdekel.
Fúúúúj, SzJG?:D
Igen, én is szoktam ilyet, fixírozni a kaját, elmajszolni, menni újabbért :D
TörlésA Számok nem is kiemelkedő annyira, de jó :) a második rész szerintem jobb volt, mint az első, a harmadikat is mindenképp elolvasom :) Nem gáz, szerintem vagyunk olyan stabil alapokon, hogy fikázhassuk egymás kedvenceit is akár ;) (de a számok nem kedvencem, nem sorrendben írtam, csak ahogy jött :))
Szent Johannát olvasd bátran :)
VálaszTörlésMegírtam én is az extra hosszú postomat a témáról végre :)
VálaszTörlésDejó, megyek megnézem! :)
Törlés