Oldalak

2019. december 31., kedd

A 2019-es kihívásokról


Forrás.
A szokásos három könyves kihívásom közül sajnos a Miamona's Reading Challenge (MRC) nem indult idén, viszont a másik kettőt sikerült teljesítenem. A Goodreads Reading Challenge-ben 68 könyvet tűztem ki magamnak célul, és ezt végül megugrottam és túl is szárnyaltam, 74 befejezett olvasmánnyal (olvasmánylista >itt<). Nem versenyeztem se magammal, se mással, pont ennyit esett jól olvasni, és pont ennyi fért bele az évbe.

Sokkal tudatosabban válogattam, és jobban tartottam magam a saját kis listáimhoz, amiket az egyes évszakokra összeszedtem. Régebben ezeket mindig elég random módon, hirtelen felindulásból kapkodtam le a polcról, "juj ezt is el kellene már olvasni" felkiáltások közepette, ehhez képest most átgondoltan, jobban tudtam tervezni is, és haladni is a tervekkel. :)

A várólista csökkentés is talán pont emiatt sikerült. Elég lendületesen fogtam bele, és Anettal hajtottuk egymást, illetve volt közös olvasmányunk is a listában, ezek mindig motiválóan hatnak. :)  Plusz szerintem jó volt a listám abból a szempontból, hogy a monstrumokat mellőzve inkább rövidebb köteteket válogattam be idén. Nyár végére sikerült kipipálnom a 12 könyvet, de még folytattam a sort, és összesen végül a 24 listázott könyvből 15-öt olvastam el. Na persze a bruttó várólistám sose csökken, de értékeljük az erőfeszítést. ;) 
Egy könyvet hagytam félbe a vcs-listáról, ez a The Book of Summers volt. 

Az elolvasott vcs-osztag (elég hiányos sajnos, mert van, amit már eladtam azóta, vagy kölcsön volt): 

Saját kép.

A legjobb vcs-ről olvasott könyv kétségkívül a Merre jársz Bojangles? volt, a legrosszabb pedig az Emily Goes to Exeter. A pszichológiai köteteket szerettem olvasni, és jó volt visszatérni Agatha Christie-hez is sok-sok év után, de összességében sajnos kissé lagymatag maradt az összkép. Kellemes olvasmányok, de a Bojangles-on kívül nem volt köztük igazán kiemelkedő (összehasonlításképp, tavaly 5 nagyon jó könyv került ki a vcs-sek közül). 

Saját kép. Sajnos 5 könyv "hiányzik" róla, pl. A macskavendég, vagy a Baba Dunya.
Érdekesség még egyébként, hogy vcs-re ugyan nem kerültek fel, de sok más, régóta várakozót is sikerült "kivégeznem" idén. Ilyenek voltak: A Mester és MargaritaAnna KareninaA Manderley-ház asszonyaKrumplihéjpite Irodalmi TársaságUtazás a koponyám körül, Harry Potter pszichológiája.

Jövőre is játszom, már összeállítottam a listámat (ezúttal nem csak, vagy nem elsődlegesen a hosszt néztem, hanem próbáltam rátenni olyanokat, amik nagyobb valószínűséggel nyújthatnak kiemelkedő élményt). Illetve majd beállítok egy számot a Goodreadsen is, valahol 60 és 70 közt, aztán majd meglátjuk, mennyi lesz belőle. :)

Ti milyen kihívásokon vettetek részt idén, miket vállaltok jövőre? Vagy csak olvassunk spontán? 


Decemberi zárás

Forrás.
Már szállingóznak az évösszegző posztok, de én még picit megállok ilyenkor, és külön visszatekintek a decemberre is. Az elmúlt években elég változó volt, hogy mekkora a könyvkupacom, de elég sűrűn tornyoztam 10+ könyvet is ilyenkor, ami persze főleg karácsonyi ajándékokból jött össze. Idén nem lett sok zsákmány, de nem is baj, mert így tudtam tartani magam ahhoz, hogy összességében az éves beszerzések számát 50 alatt tartom. 

A következő 4 kötettel gyarapodott a polcom decemberben: 

  • Christelle Dabos: Bábel emlékezete
  • Elena Ferrante: Az elvesztett gyerek története
  • Popper Péter: Lélekrágcsálók
  • Dr. Meskó Bertalan: Az orvoslás jövője


Az első három karácsonyi ajándék drága barátosnéimtól, az utolsó pedig egy saját beszerzés, kedvezménnyel.



Ahogy a képeken látható, egy pár Harry Potteres relikviával is gazdagodtam. Kaptam egy szuper ágytakarót, és beszabadultam a bécsi Primarkba is egy kis randalírozásra. ;) Nehéz volt nem mindent felpakolni, nagyon sok jó cucc volt... Remélem lesz Mo-n is Primark üzlet valamikor.

A hónapban 8 könyvet fejeztem be, de ezek közt volt egy néhány rövidke is, pl. egy karácsonyi audible novella is (vagy kisregény inkább). Az előző években mindig akadt kiemelkedő olvasmány a decemberi olvasásaim között - gyakran akadtam kedvencekre is ilyenkor -, így most meglepve konstatáltam, hogy nem igazán volt olyan könyv ebben a hónapban, amit kiemelnék. :/ Persze jó volt hangolódni pl. a Daloljanak itt angyalokkal az ünnepre, megismerkedni Bradbury novelláival, és bepótoltam egy újabb klasszikust is, A Manderley-ház asszonyát, mégis valami kis hiányérzet maradt bennem.
A "Mi fér még bele az évbe?" tervek egész jól sikerültek, 6-ból 4 könyvet elolvastam, és egy épp folyamatban van. Maigret felügyelőre meg most nem jutott idő a fa alatt, majd jövőre!


A blogon decemberben 13 bejegyzés született, köztük egy lagymatag témázás is, karácsonyi olvasmányokról, aminél bebizonyosodott, hogy az eddigi években igazam volt, és hagyni kell a manóba a decemberi írást, mert úgyse ér rá senki ilyenkor ilyesmire. :D

Beszámolhatok egy szuper könyvtár-élményről is, eljutottam ugyanis az Osztrák Nemzeti Könyvtárba, és megcsodálhattam a Szépség és Szörnyeteghez hasonlatos pompás termet, a sok-sok régi könyvvel. Falétrák, galéria, óriási földgömbök és szobrok mindenhol, na és persze a számtalan kötet. Valahogy még mindig előrébb van a Long Room a szívemben, de ez is csodálatos élmény volt. ♥

Saját képek.

A többiek decembere: Dóri, Nita, Heloise, Amadea, Sister

Boldog új évet! :) 

2019. december 30., hétfő

10 év kihívás book tag


Forrás.
Theodora blogján találkoztam a 10 év kihívás booktaggel, amit azóta több blogger pajti is kitöltött. Én is csatlakozom hozzájuk, még mielőtt tényleg véget ér 2019, és kicsit visszatekintek az olvasási szokásaim változásaira ezeknek a kérdéseknek a segítségével. Tartsatok velem az időutazásra! :) 

1. Mi volt a kedvenc könyved 2009-ben?

Ahogy végigpörgettem a 2009-es olvasmánylistámat (42 könyv), eléggé meglepett, hogy abban az évben négy kedvencet is avattam: Az időutazó felesége, az Oszkár és Rózsa mami, A nővérem húga és Aherntől az Ahol a szivárvány véget ér is 2009-es olvasások voltak. Jó lenne jövőre egyet-kettőt újraolvasni ezek közül. :) 

2. Mi volt a kedvenc könyved 2019-ben?

Fogós kérdés. Persze már az évösszegzés előtt is gondolkodtam ezen. Azt hiszem több is van, ami kiemelkedik, de érdekes módon egyet sem jelöltem még kedvencnek idén... 
Amit valamivel a többi fölé helyeznék, mert nagyon kellemes és különleges élmény volt, az Olivier Bourdeaut-tól a Merre jársz Bojangles? 
De szuper olvasmányok voltak még a Briliáns barátnőm, a Recursion, Obamáné önéletrajza, az Így lettem, a The Alice Network, és a Szabó Magda interjúkötet is. :) 

3. Melyik könyvet szeretted legkevésbé 2009-ben?

Egyértelműen Hugh Laurie: A balek című könyvét... :/ 

4. Melyik könyvet szeretted legkevésbé 2019-ben?


5. Melyik az a könyv, amit 2009-ben adtak ki és még mindig el szeretnéd olvasni?

Sajnos ahogy keresgéltem, csak 2010-től vannak vezetve a beszerzéseim, és amúgy sem tudom, hogy mi az amit pont 2009-ben adtak ki (és nem 2008-ban vagy 2011-ben mondjuk), és régóta rostokol a várólistámon. Szóval bizonyára sok ilyen könyvem van. :D 

6. Melyik az a könyv, amit 2019-ben adtak ki és 2020 előtt el szeretnéd olvasni?

Picit későn értem el ehhez a book taghez, úgyhogy tulajdonképpen hiába jeölnék meg bámit is, szerintem esélytelen, hogy befejezzem holnap estig. :) 
Amiket "átviszek" 2020-ra olvasásban, azok a következő megkezdett könyveim: Elena Ferrante: Az új név története és Chuck Wendig: Blackbirds. 

7. Mi az a zsáner, amiből régen sokat olvastál, de ma már nem annyira?

YA és talán a chick-lit. De inkább az a változás, hogy sokszor olyan ahogy esik, úgy puffan módon szemeltem ki új olvasmányt. 

8. Mi az az új zsáner, amit felfedeztél 2009 óta?

Urban fantasy, sci-fi (nem hard azért!), Csernuson túli pszichológia. 
Ezt kb. kifejtettem >ebben< a bejegyzésben is. :) 

9. Mi az az olvasós - könyves szokás, amit magad mögött szeretnél hagyni 2019-ben?

Jó lenne kevesebbet bambulni olvasás közben... Szörnyű, hogy mennyiszer elkalandozom, és újra és újra ugyanazokat a sorokat olvasom. Bár ehhez lehet, hogy inkább azt kéne kívánjam, hogy ne legyen mindig annyira tele a kis fejem mindennel. :) 

10. Mi az az új olvasós cél, vagy szokás amit szeretnél megvalósítani a következő 10 évben?

Kedvemre való könyveket betervezni, és aztán tartani is magam a tervekhez (ez idén már egészen jól ment), kevesebb könyvre elcsábulni, a megvásároltakat nem tartogatni hosszú évekig... Csökkenteni a várólistát - nem csak a Lobo-féle játékkal, hanem egyébként is, szépen apasztani a korábbról felgyűlt könyvhalmokat. :) 

Forrás.

Ha van kedvetek, vigyétek ti is a kérdéssort, és meséljetek ti is 2019-ről és 2009-ről, változásokról, és tervekről! :) 

2019. december 26., csütörtök

Olvasmánylista 2019

Forrás.
Közelít az év vége, úgyhogy hozom a most már szokásos olvasmánylistát, amit mindig az adott év elejétől kezdve vezetek piszkozatban. A legtöbb elolvasott könyvről idén is készült bejegyzés, a linkek az adott poszthoz vezetnek, lehet böngészni, nekem pedig nagy segítség ilyenkor minden egy helyen, pl. az összegző poszt megírásához. ;)

Csak néhány olvasmány maradt kifejtés nélkül, de egy pár soros értékelést azért ezekről is mindig írtam a Goodreadsen. Vannak, amiket pedig egy csokorba fogtam és zanzaposzt készült róluk.

A lista még év végéig kiegészül az addig befejezett könyvekkel természetesen. Jelen állás szerint idén 74 könyvet olvastam el, ami szuperjó szerintem! Nem a mennyiségre megyek, de év elején 68-at lőttem be magamnak a Goodreads Reading Challenge-en, és ezt sikerült túlszárnyalni. :)

Lássuk, miket olvastam 2019-ben:

2019. december 24., kedd

Boldog karácsonyt!


Békés, meghitt, nagyon boldog karácsonyt, és remek könyvélményekben gazdag új esztendőt kívánok minden kedves barátomnak, bloggertársamnak, rendszeres és rendszertelen olvasómnak, és az idetévedőknek is! 

Töltsétek meg minden jóval az ünnepet; ne rohanjatok, legyen idő megcsodálni a fényeket, rámosolyogni a másikra, és belelapozni a friss, ropogós ajándék kötetekbe! 

/Képek: pinterest.com, montázs: canva.com/

2019. december 22., vasárnap

Várólista csökkentés 2020

Minden évben azzal kezdem, hogy hihetetlen, hogy már hány éve csináljuk külföldi mintára a várólista csökkentést, Lobo szervezésében, de idén kiváltképp muszáj hangsúlyozni ezt, hiszen kerek számhoz érkeztünk. Ez a 10. év, hogy játszunk! :) Juhé!
A kihívás lényege ugyanaz: év végén kiválasztunk 12 (+12 alternatív) könyvet, a virtuális, vagy ténylegesen a polcon leledző várólistánkról, amik már legalább egy éve várakoznak olvasásra (tehát 2019-ben megjelentekkel nem lehet jelentkezni), és aztán a következő évben szépen elolvassuk őket. Nem kell sorban, nem kell havonta egyet, és lehet az alternatív listáról helyettesíteni amihez épp nincs kedvünk mégsem. Így végső soron 24, előre eltervezett könyvből lehet maximum válogatni. Én nagyon ajánlom az alternatív lista létrehozását is, mert jobb, ha több a lehetőség! 

Újraolvasás nem ér, és a listát előre el kell készíteni, a jelentkezési határidő: 2019.12.31. éjfél
Ezek a főbb tudnivalók, de azért nagyon ajánlom, hogy


Jó játék, listázzatok ti is, és fogyasszuk az itthoni olvasatlanokat, régóta várakozó könyveket! :) 
(Persze lehet könyvtári, vagy kölcsön is, ld. szabályok!) 

Az én 2020-as, jubileumi vcs-listám a következő: 

Az alap 12-es lista:

- Diane Setterfield: The Thirteenth Tale (01.22.) 
- Joanne Harris: Blueeyedboy (05.18.) 
- Joanne Harris: Coastliners
- Lionel Shriver: Big Brother (02.02.) 
- Zadie Smith: White Teeth (02.27.) 
- Sally Gardner: A Hold legsötétebb oldala (01.19.) 
- Szvetlana Alekszijevics: Csernobili ima
- Sarah Winman: Amikor isten nyúl volt
- Elena Ferrante: Aki megszökik, és aki marad (03.21.) 
- Georges Simenon: Maigret védekezik (07.01.) 
- Georges Simenon: Madame Maigret barátnője (06.28.) 
- Georges Simenon: Maigret és a hajnali vendég (03.31.) 

Az alternatív lista:

- Tóth Krisztina: Párducpompa
- Schäffer Erzsébet: Ezüstróka
- Silvia Avallone: Acél
- Sarah Addison Allen: A csodálatos Waverley-kert
Saját kép. Kattintásra megnő.

A posztban folyamatosan frissíteni fogom a linkeket azokhoz a könyvekhez, amikkel már végeztem. Ezen a >listán< is vezetem.

Próbáltam ezúttal is inkább kihagyni előző évi listáról megmaradtakat, hogy ne legyen meg az ezeket még mindig "el kell olvasni" érzés. A két évvel ezelőtti listáról viszont beválogattam azóta is magam előtt tolt, olvasatlan regényeket. Vannak hosszabbak, de azért megtöri a sort egy adag rövidke is: szokásosan van néhány pszichológiai kötet és krimi, amikkel ha jól haladok, motiválnak a lista többi elemének olvasására is. Van kölcsönkönyv is a választottak közt, amit vissza szeretnék adni a tulajdonosának végre (szintén motiváló), és sorozat folytatás is - Ferrante. :) A Csernobili imát a szerző áprilisi, könyvfesztes látogatása előtt még mindenképp sorra szeretném keríteni, de persze a többit is, amennyit csak tudok, de nem fogok feltétlenül az egész lista elolvasására hajtani. Remélem a korábbi évek tapasztalataiból okulva most is sikerült jó listát összeállítanom magamnak. :) 
A korábbi vcs-k összesített eredményei nálam (csak először indultam alternatív lista nélkül):

2011: 2/12 (jujj) x
2012: 10/24 x
2013: 13/24 ✓
2014: 12/24 ✓
2015: 15/24 ✓
2016: 10/24 x
2017: 8/24 x
2018: 12/24 ✓
2019: 15/24 ✓
2020: 17/24 ✓ :)


Csökkentsük a várólistát 2020-ban is!

A résztvevők listája (és a "kész vagyok!" jelentése): >itt<


2019. december 21., szombat

Ismét egy zanzaposzt - Erin Kelly, Adam Kay, Szabó Magda

Néhány mostanában olvasott könyvről hozok most megint rövidebb véleményeket.


Erin Kelly: The Sick Rose

Erin Kellyvel tavaly év elején ismerkedtem meg, akkor olvastam a The Poison Tree című könyvét, ami egy kellemesen összetett, sötét hangulatú, titkokkal teli regény. Jó volt ráakadni, nem tudni előre róla semmit... Nagyon megtetszett a szerző stílusa, így most az audible-en egy másik könyvére esett a választásom.
A The Sick Rose (The Dark Rose címen is megjelent egyébként) is ügyesen vegyíti és bontakoztatja ki a múltbéli titkokat, terhelt múltú karaktereket és a jelenben zajló drámai folyamatokat. Paul és Louisa életében egyaránt történtek olyan dolgok, amiket inkább kitörölnének, amik mázsás súlyként ülnek a vállukon. Állandó árnyként vetül életük minden más aspektusára egy-egy korábbi tettük, egy-egy döntés szörnyű következménye. Ez hozza össze is őket, azonban arra nem számítanak, hogy a kitárulkozás milyen következményekkel járhat, és hogy akár életveszélybe is sodorhatja őket.
Lassan építkező regény, hangulatos, ízlelgetni lehet a mondatait. Nagyon tetszik, ahogy Erin Kelly történetet tud szőni, van valami ami magával ragad benne. Érdekesek a problémafelvetései, az erkölcsi dilemmák, elgondolkodtató, holott néha nagyon is köznapi dolgok történnek benne, vagy legalábbis valami nagyon hétköznapi dologból alakul ki frusztráció, konfliktus, sorsfordító helyzet.
Mégis, összességében erősebb volt a The Poison Tree ennél a sztorinál, úgy érzem.
Láttam, hogy többen kritizálták a lezárást, az epilógust, nekem viszont az (is) tetszett. Szeretem a merész lezárások utáni, látszólag nyugalmas részt, ami igazából szintén tele van feszültséggel, és még valami kiderül ilyenkor, hadd emésztgesse az olvasó azt is, útravalónak.

Adam Kay: 'Twas the Nightshift Before Christmas (Mert szülni karácsonykor kell)


Adam Kay ismerős lehet már a This is Going to Hurt (Ez fájni fog) című kötet miatt, amit szintén idén olvastam. Ez a rövidke, ünnepi hangulatú kötet egy karácsonyi naplójegyzetekből álló anekdota-gyűjtemény az orvosból íróvá, és stand-upossá avanzsált szerzőtől, amiben elmeséli sok-sok szerencsétlen, végigdolgozott karácsonyának minden említésre méltó sztoriját, amik felváltva humorosak, meghatóak, szomorúak. Gyors olvasmány, és tényleg tematikus válogatás, csupa decemberi és karácsonyi ügyelet sztorija. Ez a szerencsétlen Adam az összes ünnepét benn töltötte a kórházban, válogatott nehézségekkel küzdve... Teljesen meg tudom érteni, hogy pályaelhagyó lett...
Rövid ugyan a kötet, de cserébe majdnem annyira jó, mint az előző gyűjtemény volt. Adamnek fantasztikus a stílusa, nagyon ügyesen mutatja meg szarkasztikus és empatikus oldalát is, és egyensúlyban képes tartani ezeket, nem esik át a ló túloldalára, szimpatikus marad mindig.
Ünnepre hangolódáshoz kiváló ez a könyv, de csak annak, aki nem bánja, hogy a fertőtlenítőszag übereli a narancs-fahéj-szegfűszeg vonalat. :D

Szabó Magda: Daloljanak itt angyalok

Aki pedig a hagyományosabb ünnepi hangulat híve, annak kötelező beszerzés (volt) idén a Libri exkluzív könyve; egy karácsonyi írásokat tartalmazó novellás kötet Szabó Magdától. A Daloljanak itt angyalok kívül-belül gyönyörű lett, öröm kézbe venni, és remek választás volt adventre. Szépséges illusztrációk törik meg a történetek sorát, amik közt volt néhány igazán megható, főleg az első szekcióban.
Nem tetszett minden írás, voltak gyengébbek, vagy amik kevésbé fogtak meg, esetleg kicsit önismétlőek voltak, de összességében nagyon jó élmény volt. Én az utolsó részt, a bibliai történeteket tettem volna egyébként előre, és utána hoztam volna a személyesebb emlékezéseket. Így más ívet kapott volna valahogy a történetek sora.
Egyébként ami még furcsa volt, hogy miért nem voltak dátumok és előszó vagy utószó, hogy hogy is keletkezett ez a kötet, ki válogatta össze, mi mikor íródott?

Kedvenceim voltak a kötetben: A vízibornyú, Nenő, Apokrif, Karácsonyi ajándék, Egy doboz fű Melindának.

Jövő ilyenkor lehet, hogy újraolvasom. :)

2019. december 20., péntek

Karácsonyi olvasmányok

Forrás.
Ezúttal, a szokásoktól eltérően nem szünetelünk, hanem az ünnepi időszakban is Témázunk egyet, és ha már karácsony, mi másról is írhatnánk, mint a Karácsonyi olvasmányok - mit olvas(s)unk az ünnepek alatt? címet viselő, igazán szezonális témáról. ;) 

Bár a karácsonyi időszak csupa rohanás (de, de igen, az, legtöbbször, legyünk őszinték!), mégis megmaradt a jó marketingje, és évről-évre ugyanazzal a vehemenciával hangoztatjuk, hogy majd a fa alatt milyen jót olvasunk.  Nem tudom, ti hogy vagytok vele, és végül mennyi nyugisan olvasós óra jár ki, de én azt tapasztalom, hogy akármennyi dolgunk akad is, azért csak-csak beteljesíti magát a karácsonykor olvasás. Már az adventi hangolódáskor is jó valami télieset olvasni, és ha nem jutott elég idő mégsem, ki lehet használni a két ünnep közötti fura időszakot vagy a január eleji szabikat. 

A kifejezetten témájukban is karácsonyos könyveket én egy ideig kerültem, mert sajnos korábban sok olyanba futottam bele, amik nagyon silányak voltak. Attól, hogy a karácsony témaköre megjelenik valamiben, még nem lesz hirtelen remek választás az ünnepi időszakra. 
Rossz élmények voltak: John Snyder: Az aranygyűrű, Julia Sand: A gránátköves karácsonyfadísz, Cecelia Ahern: The Gift (Ajándék). 



A karácsony témaköre a melegágya a csöpögős, giccses, bugyuta történeteknek. Ezeket, és a karácsonyi köntösbe öltöztetett romantikusokat messze elkerülöm azóta is. Szerencsére akadt azonban néhány üdítően kellemes karácsonyi kötet is, amik a kezembe kerültek.

Első kellemes csalódásom karácsonyi témájú könyvvel kapcsolatban akkor ért, amikor a tárgyalótermi krimijeiről híres John Grisham Skipping Christmas (Elmaradt karácsony) című könyve talált meg. Jóféle családi komédia ez, sok szerencsétlenkedéssel, kellemetlenségekkel, helyzetkomikummal. Nem egy világmegváltó könyv nyilván, de igazán szórakoztató tud lenni. Film is készült belőle, lehet, hogy úgy ismerősebb: Christmas with the Cranks / Kelekótya karácsony

Tavalyelőtt decemberben olvastam Eowyn Ivey-tól A hóleányt, Nikkincs ajánlására. Mivel is lehetne jobban hangolódni a karácsonyra, mint az 1920-as évek zord alaszkai telével, ahol a puha hótakaró alatt valami csoda történik? A misztikum és valóság határán gyönyörű, keserédes mese szövődik. Ajánlom!



Idén ismét kellemes élményben volt részem. Szinte borítékoltam előre, hogy jó választás lesz a karácsonyi írásokat tartalmazó Szabó Magda kötet, a Daloljanak itt angyalok, ami a Libri egyik idei exkluzív karácsonyi könyve volt. Már novemberben akaródzott olvasni, de azért csak megvártam vele a decembert és az adventet. :)  Bár nem minden darabja tetszett a kötetnek, egészében nagyon hangulatos volt. Az elején több igazán megható írás volt, és a gyönyörű illusztrációk még jobban feldobták. Ha tehetitek, szerezzétek be, szerintem igazán jó vele hangolódni az ünnepre. Tervezek írni róla külön posztban is.

A hangolódás másik véglete volt Adam Kay könyve, a 'Twas the Nightshift Before Christmas, ami magyarul Mert szülni karácsonykor kell címen jelent meg. A kötet egy karácsonyi anekdota-gyűjtemény az orvosból íróvá és stand-upossá avanzsált Adam Kaytől, amiben elmeséli sok-sok szerencsétlen, végigdolgozott karácsonyának minden említésre méltó sztoriját, amik felváltva humorosak, meghatóak, szomorúak. Gyors, rövidke olvasmány, garantáltan ünnepi, de csak annak, aki nem bánja, hogy a fertőtlenítőszag übereli a kötetben a narancs-fahéj illatot. :)


Átnézegettem az olvasmánylistáimat, és három további, tipikusan teles-karácsonyos olvasmányt találtam még: 

Maggie Stiefvater: Shiver - amitől egy kicsit beleszerettem a télbe.
- Dr. Seuss: How the Grinch Stole Christmas / A grincs - a klasszikus, amit nemrég "megettünk" a Könyvbárban is. 
Matt Haig: A fiú, akit karácsonynak hívnak - amit én nem kedveltem igazán, de igazán ide illő, szezonális olvasmány, és nagyon népszerű, a sorozat többi kötetével együtt. 



Amik pedig még témába vágnak, és tervben is vannak:

- Agatha Christie: Karácsonyi krimik, A karácsonyi puding, Hercule Poirot karácsonya
- J.R.R. Tolkien: Karácsonyi levelek
- Joanne Harris: Egész évben karácsony - mondjuk ő egy kicsit kakukktojás, ha jól tudom, csak egy karácsonyi novella van benne, és csak nálunk jött ki ilyen köntösben, kifejezetten célzott marketinggel.



A témájukban is passzoló könyveken kívül van egy csomó más olvasmány is, amik valamiért a karácsonyhoz kapcsolódnak. Vannak, amik évről-évre visszatérnek a kezünkbe ilyenkor, és vannak, amikhez az ünnep különleges hangulata hozzáadott valamit annak idején.

A Harry Potter sorozat nálam mindkét kritériumnak megfelel. Szívesen olvasom újra ősszel-télen, mert imádom, ahogy a karácsonyi részekhez érünk a kötetekben, de az is igaz rá, hogy elválaszthatatlan számomra a karácsonytól. Varázslatos karácsony volt, amikor megkaptam ajándékba az első négy kötetet. Szenteste neki is vágtam a nagy kalandnak, egészen éjfélig az első részt bújtam, és néhány nappal később már bőven a harmadiknál tartottam. :) A Harry Potter emiatt teljesen összefonódik a karácsonnyal számomra. 



A karácsonyi készülődés, a szentestére való várakozás két emlékezetes olvasmánya volt Erich Segal Love Story-ja, és Charles Dickens Karácsonyi éneke, amiket tényleg csak azért kaptam le a polcról december 24-én, hogy minél gyorsabban elteljen az idő estig. :) Utóbbi talán a legismertebb karácsonyi könyv, amit valamikor újra szeretnék olvasni; ennyi évvel később szerintem egész mást tudna nyújtani. Jó lenne, ha kiadnák Poket verzióban is - de ahogy nézem, a Helikon zsebkönyvek sorozatban is szerepel, hmm-hmm! :)


Forrás.
Idén úgy néz ki, hogy Ray Bradbury novellákkal és Ferrantéval zárom az évet - persze addig még sok-sok nap van, ki tudja mibe kezdek még bele. ;) Ti mit olvastok idén karácsonykor? Mit ajánlanátok? Mik a legemlékezetesebb karácsonyi olvasmányaitok, vagy kifejezetten karácsonyos könyveitek? 

A témához bátran lehet csatlakozni poszttal, vagy csak írjátok meg a véleményeteket kommentben. Ha posztoltok, szóljatok nekem, vagy bármely más témázónak, és belinkelünk titeket is!

A többiek karácsonyi könyvei: 

Dóri, (hupsz, hát a tényleges lelkesedés nagyon megcsappant!)

Utóvéd (később csatlakozók):


2019. december 19., csütörtök

Daphne du Maurier: A Manderley-ház asszonya


Jó nagy rejtély ez a könyv számomra, nagyon nehéz ugyanis eldöntetnem, hányadán állok vele. Ha azt mondanám, nem élveztem az olvasását, hazudnék, mert nagyonis lebilincselő tudott lenni időnként; teljesen belemerültem és magával ragadott. Rendkívül hangulatosak a leírásai mind a Manderley körülötti erdőkről, virágokról, partszakaszról, mind pedig a házbéli szokásokról, napi rutinról. Szinte érzi az ember a sós szelet az arcán, és látja maga előtt a sárga szoba íróasztalát, vagy a könyvtárszobát a kutyákkal. Gótikus, kicsit misztikus is, ezzel fenntartja az érdeklődést. Egy picit olyan volt, mint egy kísértethistória, persze nincs valódi szellem benne, csak Rebecca szelleme kísér(t)i végig a regényt. Érdekes, hogy kísértettörténetekben kerestem mindig - hiába - ezt a megkapó, kicsit vészterhes, baljóslatú, frusztráló hangulatot, amit most megkaptam, kéretlenül és váratlanul. Ezt élveztem benne a legjobban.

Rengeteg lehetőséget éreztem benne. És félreértés ne essék, van, amit valóban ki is használt, voltak meglepő fordulatai - én egyiket sem találtam ki, nagyon tetszettek. Előny volt, hogy tényleg egyáltalán nem ismertem a történetet, nem láttam a belőle készült Hitchcock filmet sem (de majd szeretném ezek után megnézni). 
Ugyanakkor ott volt az a rengeteg felesleges kör: unásig ismételt dolgok, az állandó kétely, ami megfogalmazódik a névtelen főhősnőben, a ki nem mondott gyötrelmei (túl sok ideje volt szegénykének, így mást sem tud tenni, mint fantáziál, képzeleg és gyötrődik), majd a sok parttalan párbeszéd, amik néha annyira idegesítően bárgyúak, hogy már fáj. Pl. ahol rendre csak egy-egy "igen" a válasz, és szinte nem is lehet beszélgetésnek nevezni.

Butácska és nagyon naiv sajnos a főszereplő, de ez valahogy elfogadhatóvá válik, van valami bája is, és legalább innen van hova fejlődni. De szerintem ugyanolyan határozatlan, buta kis bárányka marad a végére is, aki nagyon szerelmes, nagyon vaksi, nagyon tapasztalatlan, és odáig jut el csak, hogy talán kicsit kevésbé/kevesebbszer kérdőjelezi meg magát.
Bosszantó volt, amikor nem látott az orránál tovább, vagy amikor lényegtelen dolgokat tartott fontosabbnak az igazán lényegesnél.

Mrs Danvers és Mrs. Van Hopper voltak az igazán jól megírt karakterei a kötetnek. Meg persze Rebecca, aki nincs is jelen, csak emlékképekben. KICSI SPOILER! Ők igazán erőteljes nőalakok voltak, bár az kétségtelen, hogy nem pozitív példák. Mrs. Van Hopper a tipikus pletykafészek, minden lében kanál, manipulatív tyúkanyó archetípusa, Rebecca rosszindulatú és kétszínű, Mrs Danvers pedig egyenesen ijesztő és öntelt. KICSI SPOILER VÉGE! 

Sokszor teljesen érzelemmentes marad a könyv stílusa, pedig nagy szenvedélyekről, tragédiákról, törésekről próbál mesélni. Ez a távolságtartó objektivitás rendkívül furcsa, de az is igaz, hogy érdekes atmoszférát is teremtettek vele...


Szóval végső soron jó volt ez, csak részleteiben annyira mégse?!
Talán korábban, a fiatalabb és romantikusabb lelkületű énemnek jobban tetszett volna benne a szentimentális gyötrődés, de ugyanakkor kevésbé tudtam volna értékelni a szépségét, hangulatát.

Nehezen tudom eldönteni, milyen összkép is alakult ki bennem róla... De talán nem is muszáj összegezni, ilyen, kissé vegyes benyomást hagyott, amilyennek itt leírtam, és ennyiben maradhatunk. Örülök, hogy elolvastam. :)


2019. december 14., szombat

Karácsony a Könyvbárban - Grincs menü

A Könyvbár Facebook oldaláról.
Idén karácsonyra a Grincset tűzte terítékre a Könyvbár & Restaurant, és a karácsonylopó zöld figura köré kanyarított egy igazán pazar menüsort. Zakkanttal - állandó társammal a gourmet gasztro hedonizmusban -, látogattunk el megszemlélni és végigkóstolni a degusztációs menüt. 
Nekem a film is nagyon kedves, és a Seuss-féle eredeti mesét is szeretem, kíváncsian vártam hát, hogy jelenik majd meg a történet az ételeken keresztül, és milyen különleges ízeket párosítanak össze. 

A Grincs menü a következő fogásokból állt: 

  • Karácsonyi koszorú – (gomolya mousse, cékla-tatár, kaviár)
  • Kezdődik a kifalvi ünnepi lakoma – (marha-tataki, kápia, avokádó) 
  • Grincs álruhában – (fogas, káposzta, zsálya)
  • Az ellopott ajándékok – (szarvas, zeller, dió, alma)
  • A háromszorosára nőtt szív – (csokoládé, gesztenye, vörös áfonya) 

2019. december 5., csütörtök

Mi fér még bele az évbe?

Forrás.
Az évszakos tervezést ilyenkor télen kicsit ketté szoktam bontani egy decemberi "mi fér még bele", vagyis tulajdonképpen havi, és egy január-februári, kéthavi "téli tervre". Most is ennél maradok, nekem valahogy jobban tetszik felbontani, mert úgyis annyira elkülönül a december a másik két téli hónaptól. 

Az idén jól sikerült követnem a listákat, amiket összeállítottam magamnak, remélem ez most, év végén sem változik majd. Amik pedig kimaradtak itt-ott (pl. a Csernobili ima), azokat jövő év elején szeretném elolvasni. Igazából sehol semmi nyomás nem volt rajtam, ezek mind saját válogatások voltak, egyfajta javaslat, meg amikhez tényleg kedvet éreztem. A várólista csökkentést is teljesítettem már, és egyetlen könyvnyire vagyok a Goodreads Reading Challenge végétől is, szóval nem az vezérel, hogy ezekkel készen legyek, csak hogy kedvemre listázzak egy jót megint. ;)

A következő könyveket szeretném még, ha beleférnének az évbe:  

Erin Kelly: The Sick Rose - hangoskönyv, eddig érdekes a hangulata, de a szerző előző regényét, a The Poison Tree-t szerintem nem éri utol. A felénél járok.
Ray Bradbury: We'll Always Have Paris - a vcs apasztás jegyében ez is a listáról való, most kezdem. 
Szabó Magda: Daloljanak itt angyalok - a karácsonyi hangolódás idei elmaradhatatlan "kelléke", most kezdem.

- Elena Ferrante: Az új név története - nagyon várom, hogy folytatódik Lila és Lenú története.
Adam Kay: 'Twas the Nightshift Before Christmas - Adam Kay előző könyve megvett kilóra, kérem az új sztorikat is! 
- Georges Simenon: Maigret türelmes - szintén vcs, fogyjanak az olvasatlan Maigret-k!

Saját kép.
Persze, ha máshoz támad kedvem, vagy valami felborítja a terveket, akkor sem történik semmi, azt fogom olvasni, amihez kedvem van. ;)
És most tényleg, olyan kevés könyvet tettem ide, a listára, hogy Nima se mondhatja, hogy "eeeezt mindeeet, még idén?!" :D :D Vagy ennek valamilyen változatát. ;) 

Eredmény: 4/6 és egy elkezdve. :)
Forrás.

Nektek vannak terveitek az év végéig még? A jövő évi várólista csökkentést is lehet ám már tervezgetni! ;)