Oldalak

2014. március 27., csütörtök

Szösz, könyvekről

Kezdenek elvonási tüneteim lenni ami a blogolást és az olvasást illeti, mert most épp mással kell foglalkoznom, de azért valami szöszt írok már - ti meg reagáljatok, hogy érezzem a törődést ;) ;) 
Szabad perceimben a The Fault in Our Stars (Csillagainkban a hiba) szavait iszom, amiről egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ilyen jó könyv, teljesen meglepett. Gyönyörűen ír, és nem erőltetett, mégis nagyon megható és megkapó tud lenni. És komoly is. A sok pozitív vélemény sem jelentett számomra eddig sokat, mert sokszor rajong a jónép olyanért, hogy csak lesek, de itt most tényleg egy gyöngyszemről van szó. Lesz persze poszt is, ha befejeztem. 
Olvasom még a Nem enged a mélységet is, de még annyira nem ragadott magával, és kissé nyomasztónak találom az állandó esőt, vizet, nedvességet benne (főleg, hogy most már milyen tavaszi idő van :) :) 



Éltet a közelgő Könyvfesztivál is, ami április 24-27 között lesz szokásos helyén, a Millenárison. Bár még nem nagyon állt össze bennem, hogy mit is fogok venni - gondolom lesz benne némi random spontaneitás is, ahogy az már lenni szokott - az már biztos, hogy Victoria Schwab The Unbound - Az Archívum 2. velem jön haza! Az Archívum tavaly nagy-nagy kedvencem lett, és alig várom már, hogy folytathassam ezt a különleges hangulatú regényt. 
A Főnix Könyvműhely kínálatából ezen kívül még a Claws - Karmok lesz az enyém Mike Grinti-Rachel Grinti tollából. :) 
A többi még a jövő zenéje :)) 
  
                  


Ahh, és ha jól láttam, Csernus doki is dedikál ismét a feszten, szóval kinéz egy pillarebegtetős mini-conversation is megint, csak le kell csekkoljam, van-e még dedikálatlan csernusom itthon :D :D .... 

Szösz vége.


2014. március 22., szombat

Borítómániát, tetszik parancsolni?

Az úgy volt... hogy kicsit takarítgattam a gépet, és adatokat másoltam és mentettem, amikor a borítómánia nevű mappánál elakadtam egy pillanatra és valahogy mégse akaródzott megnyomni a delete-et, mert maradt benne pár tetszetős kép, amiket nem használtam még fel a régi rovatban - mert havi rovatként régebben mindig keresgéltem a netről olyan külcsínnyel bíró könyveket, amiket szívesen levennék a külsejük alapján a polcról egy közelebbi szemrevételezésre, és ezeket ötösével mutogattam a jónépnek. Nem mindig tartozott hozzá figyelemfelkeltő sztori vagy fülszöveg, de az összes olyan volt, ami valamiért megfogott, és nem biztos, hogy konkrétan a szépsége miatt. 
Végül úgy döntöttem a fájlok között könyékig turkálva, hogy hát jó lesz ez még, félrerakjuk - ahh, pont mint amikor a ruháim és egyéb lomjaim közt matatok. Most pedig, hogy éppenséggel nincs annyi időm olvasni, és blogolni, jól jön egy-egy ilyen félretett poszt. ;)

A borítómánia felélesztéseként jöjjön tehát a virtuális fiókjaimban porosodó paperbackek vagy épp hardcoverek közül egy random válogatás. 

Valamint a kérdés: szeretnétek megint borítómániát, ha nem is havi, de rapszodikus jelleggel? ;)

Claude Lalumiére: The Door to Lost Pages

Rögtön egy nem olyan szép, de valahogy frusztráló, figyelemfelkeltő, elkent borító. A fülszöveg alapján a novellák is érdekesek lehetnek, egy Lost Pages nevű könyvesboltban játszódnak. :) 

"Step through the door to Lost Pages and escape a life you never wanted. On her tenth birthday, Aydee runs away from home and from her neglectful parents. At first, surviving alone on the streets is harsh, but a series of frightening, bewildering encounters with strange primordial creatures leads her to a bookshop called Lost Pages, where she steps into a fantastic, sometimes dangerous, but exciting life. Aydee grows up at the reality-hopping Lost Pages, which seems to attract a clientele that is either eccentric - or desperate. She is repeatedly drawn into an eternal war between enigmatic gods and monsters, until the day she is confronted by her worst nightmare: herself."

Tera Lynn Childs: Sweet Venom

Sötét hangulatú, és még a leányzó copfja is baljósan tekeredik. :) Minotaurusz, görög mitológia és egy klón? YA fantasy, és sorozat persze (Medusa Girls, három részes)

"Grace just moved to San Francisco and is excited to start over at a new school. The change is full of fresh possibilities, but it's also a tiny bit scary. It gets scarier when a minotaur walks in the door. And even more shocking when a girl who looks just like her shows up to fight the monster. 
Gretchen is tired of monsters pulling her out into the wee hours, especially on a school night, but what can she do? Sending the minotaur back to his bleak home is just another notch on her combat belt. She never expected to run into this girl who could be her double, though. 
Greer has her life pretty well put together, thank you very much. But that all tilts sideways when two girls who look eerily like her appear on her doorstep and claim they're triplets, supernatural descendants of some hideous creature from Greek myth, destined to spend their lives hunting monsters. 
These three teenage descendants of Medusa, the once-beautiful Gorgon maligned in myth, must reunite and embrace their fates in this unique paranormal world where monsters lurk in plain sight."

Jackson Pearce: Sisters Red

A szerző a becsapós név ellenére nő, és ez a könyv nem csak figyelemfelkeltő, de úgy tűnik érdekes is, a Fairytales Retold nevezetű sorozatba tartozik, vagyis egy átírt klasszikus mese, ezúttal Piroska, sok girl-powerrel, aki fenéken billenti a vérfarkasokat. :) 

"Scarlet March lives to hunt the Fenris--the werewolves that took her eye when she was defending her sister Rosie from a brutal attack. Armed with a razor-sharp hatchet and blood-red cloak, Scarlett is an expert at luring and slaying the wolves. She's determined to protect other young girls from a grisly death, and her raging heart will not rest until every single wolf is dead. 

Rosie March once felt her bond with her sister was unbreakable. Owing Scarlett her life, Rosie hunts ferociously alongside her. But even as more girls' bodies pile up in the city and the Fenris seem to be gaining power, Rosie dreams of a life beyond the wolves. She finds herself drawn to Silas, a young woodsman who is deadly with an ax and Scarlett's only friend--but does loving him mean betraying her sister and all that they've worked for?"


Samantha Hunt: The Invention of Everything Else 

Galamb és műszaki rajzok, kék és fehér, tetszetős. De hogy Tesla és egy hotel szobalányának különös barátsága plusz egy kis időutazás legyen a téma, azt nem gondoltam volna elsőre. :) 

"A wondrous imagining of an unlikely friendship between the eccentric inventor Nikola Tesla and a young chambermaid in the Hotel New Yorker where Tesla lives out his last days From the moment she first catches sight of the Hotel New Yorkers most famous resident on New Years Day 1943, Louisa -- obsessed with radio dramas and the secret lives of the guests -- is determined to befriend this strange man. As Louisa discovers their shared affinity for pigeons, she also begins to piece together Teslas extraordinary story of life as an immigrant, a genius, and a halfhearted capitalist. Meanwhile, Louisa - faced with her fathers imminent departure in a time machine to reunite with his late wife, and pleasantly unsettled by the arrival in her life of a mysterious mechanic (perhaps from the future) named Arthur -- begins to suspect that she has understood something about the relationship of love and invention that Tesla, for all his brilliance, never did. The Invention of Everything Else luminously resurrects one of the greatest scientists of all time, Nikola Tesla, while magically transporting us -- la Steven Millhauser and Michael Chabon -- to an early twentieth-century New York City thrumming with energy, wonder, and possibility."

Charles Yu: How to Live Safely in a Science Fictional Universe

Wow! Nem vagyok egy sci-fi guru, csak a műfajjal hobbi-ismerkedő, de lehetséges hogy egy gyöngyszemre akadtam. (?) Sci-fi, amiben az idő, az időutazás és egy a könyv címével megegyező kézikönyv a főszereplő. Hogy éljünk biztonságosan egy tudományos-fantasztikus univerzumban, hogyan ne változtassuk meg időutazás során a múltat? Plusz Ed nevű kutya és egy önértékelési gondokkal küszködő robot (Marvin is that you?! :)) ... nekem sikergyanús. 

"Minor Universe 31 is a vast story-space on the outskirts of fiction, where paradox fluctuates like the stock market, lonely sexbots beckon failed protagonists, and time-travel is serious business. Every day, people get into time machines and try to do the one thing they should never do: change the past. That's where Charles Yu, time travel technician - part counselor, part gadget repair man - steps in. He helps save people from themselves. Literally. When he's not taking client calls, Yu visits his mother (stuck in a onehour cycle, she makes dinner over and over and over) and searches for his father, who invented time travel and then vanished. Accompanied by TAMMY, an operating system with low self-esteem, and a nonexistent but ontologically valid dog named Ed, and using a book titledHow to Live Safely in a Science Fictional Universe as his guide, Yu sets out, and back, and beyond, in order to find the one day where he and his father can meet in memory. 

With echoes of both Mark Danielewski and Douglas Adams, yet altogether wildly new and adventurous, Yu's debut is certain to send shock waves of wonder through literary space-time."


Kinek mi tetszik legjobban, akár külsőre, akár belsőre? 


A képek illusztrációk, forrás www.weheartit.com, www.fantasticfiction.co.uk

2014. március 21., péntek

Rejtő Jenő: A fehér folt

 Kedvet kaptam egy újabb Rejtőhöz, pedig nem terveztem, hogy ilyen sok könyvet fogok a szerzőtől olvasni idén, teljesen véletlenül alakult úgy, hogy már háromnál járok. :) A fehér folt viszont sajnos nem tetszett annyira, mint az eddigiek. 

Fülszöveg:
"Geoffrey Halley angol olajmágnás Afrika egyik „fehér foltján”, Lungaországban folytatja piszkos, olaj- és vérszagú üzelmeit. Leányát, Liliant egy milliárdoshoz akarja férjez adni, Lilian azonban megszökik. Az olajmágnás magándetektívet fogad, hogy ellenőrizhesse lánya útját, a kissé ügyefogyott Bronson azonban a lány barátnőjének szegődik nyomába. Ettől kezdve két szálon fut a cselekmény: Lilian véres, izgalmas kalandok során szenvedő alanya lesz apja – és az angol gyarmatosítók – üzelmeinek, másrészt a magándetektív rendszeres írásos beszámolóin nevethet az olvasó. Izgalom, komikum, howardi humor és sajátos filozófia jellemzi Rejtőnek ezt a regényét is."

A történet két szálon fut, egy halálosan komoly és egy kacagtatóan bénázós kaland váltogatja egymást. Az afrikai szálat kedveltem kevésbé, és nem is nagyon érdekelt, valahogy lapos volt Lungaország és a vérengzések. Ellenben a dilis magánnyomozó levelein nagyon jót szórakoztam, volt hogy hangosan nevettem. Kicsit emlékeztetett a sok félreértés, kavarodás az elején a kocsicserével az Oscar című filmre, amit nagyon szeretek (akárhányszor megnézném). Samuel Bronson detektív (a Bronson&Bronsontól) hosszasan és feleslegesen ecsetel mindenféle mellékes információt Európán átívelő utazása során, miközben nem is jó alanyt követ, mert Lilian Halley már a könyv elején odaadja autóját Dora Cummings nevű barátnőjének. Bronson az apa utasításai alapján élete árán is meg kell hogy fékezze Liliant, hogy férjhez menjen, minden költségét állják ezügyben, így aztán a detektívünk egyfolytában próbál keresztbe tenni szerencsétlen Dorának, aki pedig épphogy férjet keresne ahhoz, hogy megörökölhessen egy vagyont. :) Bronson levelei rendkívül szórakoztatóak, és maga a szerencsétlen flótás is az, ahogy állandóan kötözésre viszik és ahogy soha nem tudja csak a lényeget leírni beszámolóiban. 
Ehhez képest akármilyen komoly, veszélyes és csúnya dolgokat kíván a másik történetrész érzékeltetni, valahogy nem villanyozott fel vele. 

Egészében véve viszont érdemes volt elolvasni. 

Értékelés: 10/6,5

2014. március 19., szerda

Prada

Aki még nem látta esetleg, annak szólok, hogy a Gabo újra kiadta Az ördög Pradát visel című könyvet, és rögtön a folytatását is A bosszú Pradát viselt, szép, cipős köntösben. Korábban, 2005-ben már megjelent az első kötet A főnöknőm egy boszorkány címen, nagyon csúf köntösben (igen, abban). Örülök a változtatásnak és az újra kiadásnak is, és mindenkinek ajánlom a könyvet, aki szereti a jó kis chick-liteket, a vicces, normális szórakoztató női irodalmat, és aki szívesen olvas egy pökhendi lehetetlen női főnökről és arról, milyen az alkalmazottjának lenni. :) 

Az új borítódizájnok:



versus a régi: 



A második kötetet én nemrég szereztem be angolul, még nem olvastam, de nagyon kíváncsi vagyok rá, remélem hozni fogja a szintet.
Magyarul már előrendelhető 20% kedvezménnyel, március végén jelenik meg. :)

Az ördög Pradát viselből film is készült 2006-ban Meryl Streep és Anne Hathaway főszereplésével, én nagyon szeretem, bár meg kell hogy mondjam a könyvben még több jó jelenet és egy marhajó végső kulcsjelenet van, ami a filmből kimaradt. :)


2014. március 16., vasárnap

Én és az iszlám, ő és az iszlám

Amir Ahmad Nasr: My Islam - How Fundamentalism Stole My Mind - and Doubt Freed My Soul

Az iszlám vallással, iszlám országok kultúrájával már korábban elkezdtem ismerkedni, érdekelt a téma, és több könyvet is olvastam, amik ebben a közegben játszódtak, például Waris Dirie-től A sivatag virágát, vagy Jean Sasson trilógiáját (A fátyol mögött, A hercegnő lányai, Királyi sivatag). Közös volt bennük, hogy női sorsokat mutattak be - és persze hogy már elég régen olvastam őket. Ezért is figyeltem fel Amir Ahmad Nasr könyvére, amit az Atlantic Press Kiadó jelentet meg a Könyvhétre Én és az iszlám címen. Érdekesnek találtam az alcímet is, ami eredetiben kissé többet árul el: How Fundamentalism Stole My Mind - and Doubt Freed My Soul, vagyis, hogy a fundamentalizmus hogy rabolta el, zsákmányolta ki az elmém, a kétség hogy szabadította fel a lelkem.
Hogy lesz vajon egy hagyományosan vallásos, iszlám családban nevelt fiúból aktivista blogger, aki megkérdőjelezi a vallás alappilléreit, sőt, talán létjogosultságát is? 

"For a while, there was a beautiful, spiritually liberating, 
mystical Islam that I loved as a child; later, entwined with it, 
came another Islam, that dictated that I should hold on to 
certain beliefs or risk burning in hell for all eternity. It erected 
tall suffocating barriers between me and the magical curiosity and imaginative free thought I loved as a child."

Muzulmán környezet ezúttal férfiszemszögből, mi több, némi otthonosságérzet a bloggerkedés miatt, felvillanyozott, ez a két aspektusa a könyvnek, még ha egyáltalán nem rajongok is a non-fiction jellegű könyvekért.

A történet a gyermekkorral indul, Amir családjával, vallásos és nem vallásos jellegű történetmeséléssel, költözésekkel, iskolaváltásokkal. Ezt a részt szerettem igazán. Amir Szudánban született, majd a család először Qatarba, később Kuala Lumpurba (Malaysia) költözik, sokféle környezetben kell így a kisfiúnak helytállnia az imám irányította szigortól kezdve egészen az internacionális iskolák koedukáltságáig és relatív szabadosságáig.
Amir eleinte nagyon istenfélő, elhiszi, hogy talán a Pokolra jut egynémely rossz cselekedete miatt (mert ugye honnan tudná, mikor billen át a mérleg nyelve, a végső döntéskor, Isten színe előtt), és gyermeki, zsigeri rettegéssel gondol a beígért szenvedésekre a Pokol mélyén. Időről időre kérdések fogalmazódnak meg benne, amikre az imám, vagy tanárai megfélemlítéssel reagálnak, azzal ijesztgetve őt, hogy az ilyen jellegű kételyek, a torokszorító érzés, az elbizonytalanodás nem más, mint a Sátán műve. Amir megpróbálja hát elfojtani ezeket az érzéseket, és marad hithű mohamedán, imádkozik és hajlong, és szép lassan felnő.
A felnőttléthez pedig szervesen hozzátartozik egy sokkalta kritikusabb gondolkodás, és némi józan ész is jó esetben, így a szerző lassanként rádöbben, nem eszik olyan forrón a kását, hogy pokolra jutunk némi kétkedés miatt... Sokat filozofál, gondolkodik, kutat, olvas, és belebotlik különféle blogokba, és gondolkodó mivoltából fakadóan végül ő is blogot indít a Szudáni gondolkodó címmel (The Sudanese Thinker).

Az anonimitás választva Drima álnéven blogol, ugyanakkor IRL is sok találkozóra, konferenciára eljár, ahol a hasonszőrű témában írogató bloggerek találkoznak, felszólalnak, workshopokon vesznek részt. Szociológiai, vallási, politikai, politológiai eszmefuttatásokat folytat, és persze folytonosan megkérdőjelezi az iszlámot. Az arab világ egyik legismertebb bloggerévé válik.

Ez bizonyára nagy tabudöntögetés, de kissé hogyismondjam... kiforratlan még ez a gyerek. Azt mondom gyerek, pedig csaknem egykorú vagyok vele, de mégis... annyi naivitás, kezdetlegesség van még benne. Olyan nagy szavaknak próbálja beállítani egynémely gondolatát, mintha ez még másnak nem fordult volna meg a fejében, vallással, dogmákkal, kötöttségekkel kapcsolatban. Szerintem ennyit mindenki gondolkodott már a vallásáról ha vallásos és a nem-vallásosságáról is, ha nem vallásos.
Nem mellesleg pedig az igazi aktivisták közt némileg csak oldalvonal menti drukker-bloggernek tűnt.

Sajnos el kell mondjam, nekem ez a könyv a legfinomabb megfogalmazást használva:  egyáltalán nem tetszett  - ami az érdeklődési körömet tekintve nem csoda, hisz menekülök a komolyabb vallási-filozófiai de főleg politikai témáktól és ahol izraeli-palesztin konfliktus, hezbollah és iszlámisták sokat kerülnek elő, nos, én ott igen kevésszer vagyok fellelhető. Mindazonáltal az iszlám vallás érdekel, és érdekelt volna a kiábrándulás is belőle, a miértek, a folyamat, de nem így. Amir helyében még sok-sok évet vártam volna egy ilyen jellegű némileg "önéletrajzi regény" -nek mondható könyv megjelentetésével, és valószínűleg akkor is inkább írók kezébe adom, mert utóbbiaknak szokott lenni stílusa.

Ajánlom a könyvet azoknak, akik mélyebben érdeklődnek az iszlám, az iszlámmal kapcsolatos politikai problémák, szociológiai kérdések iránt, és akik szoktak követni a Szudáni gondolkodóhoz hasonló témájú blogokat.
Amir Ahmad Nasr oldala: The Sudanese Thinker
Nem tudok rá pontot adni.

Fülszöveg: "Öngyilkos merénylő vagy Al Kaida terrorista lehetett volna a kis Amirból, ha szülei nem látják be időben, hogy a vallási iskolákban hirdetett radikalizmus egy életre eltorzíthatja gyermekük lelkét. Véletleneken múlott, hogy az ő kezében a „bombát” végül egy internethez csatolt komputer jelentette.
Amir Ahmed Nasszer 25 évesen lett az arab világ legismertebb bloggere, és 27 évesen írta meg saját átváltozásainak izgalmas történetét ebben a könyvben, mely aligha véletlenül lett hónapok alatt világsiker.
Az Én és az iszlám voltaképpen az Arab Tavasz szellemi előtörténete. Lefegyverzően őszinte és izgalmas beszámoló az útjukat kereső muszlim fiatalok kétségeiről, lelki gyötrelmeiről és szabadságvágyáról. Egyszersmind behízelgően őszinte és felemelő memoár arról, hogyan nyitotta fel egy ifjú arab szemét a szélesebb világra a bloggolás és az internet."

2014. március 13., csütörtök

Mese, habbal

Szabó Magda: Sziget-kék

... avagy Valentin és az állatok története. A Sziget-kék egy antropomorfizált állatokkal teli mese, akikkel Valentin, a főszereplő kisfiú a "képesség" révén tud kommunikálni. Az állatok segítenek Valentin anyukájának gyógyírt találni a betegségére, ami miatt kórházban van. 

*sóhaj* Szeretem Szabó Magdát. És szeretem a meséket. De most valahogy nem esett olyan jól, nem volt annyira kedvem hozzá. Szép is, jó is, kicsit emlékezteti is az embert a gyermekkori fantáziavilágára (pl. ahogy az állatok állatiskolába járnak), és van benne némi varázs is. 
Elspájzoltam gyerekkel meghallgat(tat)ni, esetleg felolvasni. 

Kedvenc név: Kandúrka, a macska, Lavínia néni, Ginevra. 
Ugyanakkor a Cocó nevű ló és a János nevű mókus miatt kissé felvontam a szemöldököm. :)

Az utószó nagyon megható, és szomorúsága ellenére felfelé görbítette a szám. 

10/6,5

2014. március 7., péntek

Sorozatok folytatásai

Olyan helyzet állt elő, hogy amellett, hogy egyéb elfoglaltságaim miatt (élni is kell ugye, nem csak bloggerkedni) nem volt annyi időm olvasni, sajnos valahogy épp nem is nagyon kötnek le azok a könyvek, amikre kivetettem a hálómat (kivéve A könyvtolvajt, de neki szeretném megadni a módját, és úgy belemerülni). 

Ezért kapva kapok az alkalmon és megmutatok nektek egy borítót, amiről fellebbent a függöny :) 
Gail Carrigerrel kapcsolatban már korábban írtam, hogy a The Parasol Protectorate sorozatot két másik kötettel folytatja, a The Parasol Protectorate Abroad The Custard Protocol sorozat keretein belül (időközben átneveződött a sorozat, úgy látom :)). A két újabb kötet a Prudence és Imprudence címet fogja viselni, akik már elolvastak legalább négy részt, azok tudják miért ;) 

Prudence 2015. 03. 17-én jelenik meg, ebben a köntösben: 


Követi az eddigiek nyomvonalát, csak kicsit színesebb. :) Néhány évtizeddel az Alexia könyvek után játszódik, de szintúgy steampunkos lesz. 

És ha már sorozatok, nem hagyhatom ki Karen Marie Moningot és az ő háza tájáról érkező híreket sem. A Burned csúszik, több okból is, de szerintem a legfőbb ok az, hogy Moning átdolgozza a Dani-trilógia második kötetét, mert úgy döntött, hogy a korábban beharangozott, a Fevert követő két Mac-Barrons kötetet beintegrálja a spin-offba, így tulajdonképpen az 5 Fever és a 3 Dani könyv lesz minden, nem következik ezután folytatás. Ez részben jó, mert lehet hogy nem kéne nyújtani a rétestésztát Barronsékkel, benne van a pakliban ugyanis, hogy elrontja (bár én bíznék benne, hisz olyan tehetséges), ugyanakkor kár, hogy ez így volt beharangozva, ahogy mert elkezdtük ugye várni azokat a könyveket is, mint a róka a kis herceget. 

"Originally I was going to write three books in this trilogy followed by two more Mac & Barrons books, but after deliberation, I decided to combine all five into this trilogy. So, two more FEVER books right now: BURNED and FLAYED, merging the original five-book story-arc."

Részleteket olvashattok még Moning facebook oldalán
A Burned 2015 januárjában jelenik meg.  



És ha már sorozatok folytatásai lett a poszt címe, és a kezemben benne van a boogie, csak épp más írnivalóm nincs, lássuk, hogy milyen sorozatok folytatását vagy esetleg elkezdését tervezem 2014-re. Aztán Pilla tervez, Isten végez lesz belőle, avagy olvasással kapcsolatban sokszor inkább a spontaneitás jellemez... :) 

- Maggie Stiefvater: Forever - a Wolves of Mercy Falls harmadik kötete 
- Carolyn MacCullough: Always a Witch - a Once a Witch második kötete
- Karen Marie Moning Highlander sorozatának elkezdése (Beyond the Highland Mist)
- On Sai: Calderon 2. :) Az első nagyon bejött, alig várom, hogy többet tudjak meg. 
- Lian Hearn: Otoriak története c. sorozat elkezdése (A fülemülepadló)
- Leiner Laura: Szent Johanna Gimi 1. 
- Gaura Ágnes: Vámpírok múzsája (Borbíró Bori 1.)
- Harry Potter újraolvasás :)
- Rowling writing as Robert Galbraith: The Cuckoo's Calling (Cormoran Strike 1.)
- M. C. Beaton Agatha Raisinjének folytatása, Hamish Macbethjének elkezdése :) 
- Rebecca Donovan: Elakadó lélegzet (Reason to Breathe - Breathing 1.)

Korábban >itt< írtam elkezdett és befejezett sorozatokról.

Ki mit tervez sorozat-fronton idén? :) 




2014. március 2., vasárnap

Afganisztánban jártam


Khaled Hosseini: The Kite Runner


Még sosem olvastam Afganisztánban játszódó regényt, és afgán író könyvét sem, most pótoltam ezt a hiányosságomat Khaled Hosseini könyvével, ami magyarul Papírsárkányok címen jelent meg. 
Meg kell valljam, ez megint egy olyan olvasás volt, hogy jóformán semmit nem tudtam a könyvről, a témáról, még az is közben derült ki számomra, hogy Afganisztánba kalauzol a regény. 

Először is: ez nem egy vidám történet, és akkor még finom voltam. Kemény kérdések, nehéz helyzetek, szorongató érzések jellemzik, és bár van benne némi feloldás, azért zsebkendőket lehet hozzá készíteni. Én kétszer is sírtam a könyvön, pedig az elején úgy éreztem nagyon rossz választás volt, és elképzelésem sem volt, hova fog kilyukadni, mi lesz még a sok-sok oldalon, ami engem érdekelhet. Megható és fejbekólintó pillanatok is voltak, és eleve nagyon érdekessé tette a regényt a közeg, a kultúra. Afganisztánról azt hiszem nem sokat tudunk a hírekben zajló eseményeken kívül. 

A történetet Amir tolmácsolásában halljuk, aki apjával, Babával és két szolgájukkal (Hazarák) Alival és annak fiával Hassannal él. Amir és Hassan együtt nőnek fel, barátságban. Amir próbálja kivívni apja szeretetét de néha mégis úgy érzi, apja a "szolgagyereket" jobban szereti nála. A könyvnek nagyjából felét teszi ki az első szakasz, a kabuli gyermekkor elmesélése, Amir és Hassan kapcsolata, és a tragikus erőszak a sárkányeregetés után, aminek Amir szemtanúja lesz, de nem próbál közbeavatkozni... Ez az esemény démonként kísérti a következő részekben is, amikor Babával Amerikába menekülnek a szovjetek miatt, ahol munkát vállal, feleségül vesz egy szintén afgán lányt, Sorayát, és akkor is, amikor a harmadik részben elérkezünk egy telefonhíváshoz, egy régi baráttól, Rahim Khantól, aki arra invitálja Amirt, térjen vissza szülőföldjére, és hozza helyre egykori bűnét, akár úgy, hogy a következő generáció megmentésével nyer feloldozást...

“I became what I am today at the age of twelve, on a frigid overcast day in the winter of 1975. I remember the precise moment, crouching behind a crumbling mud wall, peeking into the alley near the frozen creek. That was a long time ago, but it’s wrong what they say about the past, I’ve learned, about how you can bury it. Because the past claws its way out. Looking back now, I realize I have been peeking into that deserted alley for the last twenty-six years.”
A cselekmény maga elég könnyen összefoglalható, így ha elmesélem mi is amit Amir tesz és amit nem tesz, tulajdonképpen elspoilerezek mindent.
Ez a könyv amellett hogy egy kulturális kitekintés és utazás Kabulba, egy érzelmi út is, a megbánásról, megbékélésről, jóvá tételről... és ennek az útnak a kövei, mint a való életben is: sok-sok fájdalom. 
Tetszettek az ismétlődő motívumok, ha úgy tetszik a történelem megismétli önmagát jellegű isteni, avagy emberi igazságszolgáltatás, az ígéretek beteljesítése. 
Amir személyiségében viszont volt és maradt is, valami taszító.

“it always hurts more to have and lose than to not have in the first place.” 

Eleinte nehezen tudtam belehelyezkedni a regény környezetébe, nehezen ment a ráhangolódás, kétszer is nekifutottam. És probléma volt számomra az is, hogy hiába volt szépen írva, és volt megható, nem tudtam elvonatkoztatni attól, hogy némileg párhuzamosan olvastam a The Book Thief-fel (A könyvtolvaj, amit még jelenleg is olvasok), és bár nem szeretek hasonlítgatni, csak-csak azt éreztem, szép, jó, de azért A könyvtolvajnak nyomába sem ér, sem történetben, sem megfogalmazásban... Csúnya dolog ezért lejjebb pontozni, ugyanakkor elkerülhetetlen hogy az ember ne érezze amazt sokkal jobbnak. 

Jelenet a filmadaptációból
"For you, a thousand times over” 

Értékelés: 10/8 Könnyekre fakasztó, szép, de fájdalmas történet két afgán kisgyerekről, bűnről, bűnhődésről, bűnbocsánatról, kötelékről, kitartásról, hűségről.
Alapvetően elég férfias próza. 
Hangulatában, momentumaiban emlékeztetett néha a Gettómilliomos c. filmre. 

Ajánlom még Andalgócia posztját a könyvről. 
Film készült a regényből azonos címmel, 2007-ben. 
A könyv Wikipédia oldala (vigyázat! teljes spoilerveszély!)


Fülszöveg: "Twelve-year-old Amir is desperate to win the approval of his father and resolves to win the local kite-fighting tournament, to prove that he has the makings of a man. His loyal friend Hassan promises to help him – for he always helps Amir – but this is 1970s Afghanistan and Hassan is merely a low-caste servant who is jeered at in the street, although Amir still feels jealous of his natural courage and the place he holds in his father's heart. But neither of the boys could foresee what would happen to Hassan on the afternoon of the tournament, which was to shatter their lives. After the Russians invade and the family is forced to flee to America, Amir realises that one day he must return, to find the one thing that his new world cannot grant him: redemption."

2014. március 1., szombat

Fehér Február


Fehér, de nem mert havas (szerencsére), hanem mert sikerült négy fehér gerincű könyvet beszereznem, teljesen véletlenül persze. Négy, ami nem sok, főleg ha még elmondom azt is, hogy egyet Miamonától kaptam ajándékba, egyet mindössze 999 Ft-ért vettem, és kettőt nagyobb kedvezménnyel az Agavétól. Ez utóbbiakban még az a szép, hogy a Zember vette át, fizette ki, és hát... a tranzakció végülis itt megállt, tehát vehetjük ajándéknak mindkettőt :D

A lista: 
- Jeff VanderMeer: Expedíció - Agave, olcsóbb
- Bernard Werber: A hangyák - Miamonától a Könyvudvarból
Mary Ann Shaffer - Annie Barrows: Krumplihéjpite Irodalmi Társaság - Nitával való garázdálkodás eredménye, 999 Ft, avagy hülyének is megéri. ;) 


Februári mérleg: 4 könyv, ebből 1 ajándék, de az is lehet hogy még másik kettő is ;) ;), és 1 nagyon olcsó vásárlás. :) Ezúttal mind magyar nyelvű, de aggodalomra semmi ok, a jövő hónapban érkeznek angol nyelvű szépségek is a Bookdepositoryról. ;) Csakis az egyensúly kedvéért persze, csakis. :) 

 Mások februári bűnözései: Amadea, PöfivonatTheodóra, Nima, Nikkincs, Zakkant